Bakı, 1 sentyabr 2022. — Visa şirkəti qlobal She’s Next Empowered by Visa təşəbbüsünün Azərbaycanda ikinci dalğasına başlayır. Layihə öz biznesinə başlamaq və ya artıq mövcud biznesi inkişaf etdirmək istəyən qadınları dəstəkləyir: iştirakçılar biznes biliklərini artırmaq, bacarıqlarını genişləndirmək və 15 000 manatadək pul mükafatı uğrunda mübarizə aparmaq imkanı qazanacaqlar.
Müsabiqədə iştirak üçün ərizə 1 sentyabrdan etibarən verilə bilər. Bu il təşəbbüs müsabiqə şəklində, iki kateqoriyada keçiriləcək:
“Biznes ideyası”
Öz biznesini qurmağa planlayanlar üçün – ixtira etdiyiniz biznes ideyanı münsiflərə təqdim edib onları layihənizə yatırım etməyə inandırmalısınız. Qalib biznesini qurmaq üçün 10 000 manat pul mükafatı alacaq.
“Əməli biznes”
Öz biznesini artıq qurub onu genişləndirmək istəyənlər üçün – biznesin inkişaf planını hazırlayıb təqdim etməlisiniz. Qalibin mükafatı 15 000 manatdır.
“Bütün dünyada Visa kiçik biznesə, o cümlədən qadınlar tərəfindən idarə olunan kiçik biznesə dəstək olmaq üçün bir sıra proqramları dəstəkləyir. She’s Next Empowered by Visa təşəbbüsünün birinci dalğası Azərbaycanda böyük soraq doğurdu: 1 000-dən çox qadın təşkil etdiyimiz təhsil seminarlarında iştirak etdi. Təşəbbüsün ikinci dalğası daxilində biz qadınlara öz biznesini uğurlu təqdim etmək bacarığını gücləndirməyə yardım edəcəyik, çünki bu bacarıq biznesə investisiya cəlb etməyin yolunu aça bilər. Ümidvarıq ki, proqramımız Azərbaycan qadınlarına təhsil və biznes inkişafı üçün əlavə imkanlar qazandıracaq, pul mükafatları isə qaliblərə bizneslərini artırmaq üçün növbəti mühüm addımları atmağa kömək edəcək,” – deyərək Kristina Doroş, Visa-nın Mərkəzi Asiya və Azərbaycan üzrə vitse-prezidenti və regional meneceri qeyd etdi.
Müsabiqə dörd mərhələdən ibarət olacaq:
- Ərizələrin toplanması. Anketi doldurub 7 oktyabr 2022 il tarixinədək müsabiqədə iştirak üçün ərizə verin. Anketdə mövcud biznesinizi və ya biznes ideyanızı təqdim etməlisiniz.
- Təlim. Ekspertlərin keçirdiyi ödənişsiz bir-günlük onlayn təlimdə iştirak edin. Təlimçilər biznesin uğurlu təqdimatı haqqında bəhs edərək sizə öz ideyalarınızı “satmağı” öyrədəcəklər.
- Video təqdimat. Mövcud biznesiniz və ya biznes ideyanız haqqında video təqdimat hazırlayın. Hər kateqoriya üzrə 6 ən yaxşı təqdimatın müəllifləri finala vəsiqə qazanacaqlar.
- Final. 2 dəqiqə ərzində biznesinizi təqdim edin və münsiflər heyətini layihənizə sərmayə qoymağa inandırın. Hər təqdimat bir sıra meyar üzrə qiymətləndiriləcək. Ən çox xal toplayan iştirakçılar qalib elan olunacaq və pul mükafatları alacaqlar.
Müsabiqədə iştirak üçün ərizə verin
She’s Next Empowered by Visa təşəbbüsü mikro və kiçik bizneslə məşğul olan qadınlara kömək etmək məqsədi daşıyır. Layihə işgüzar qadınlara biznesin idarə edilməsinə dair praktiki məsləhətlər və əlavə maliyyə verməklə qadın sahibkarlığının inkişafına xidmət edir.
Azərbaycanda bu təşəbbüs 2021 ilin yazından başlayaraq icra edilir. Təşəbbüsün birinci dalğası çərçivəsində öz biznesini idarə edən və ya onun qurulmasını planlaşdıran işgüzar qadınlar üçün ödənişsiz onlayn təhsil proqramı işlənib hazırlandı. Proqram tanınmış qadın sahibkarların, biznes-kouçların, ekspertlərin və ruhlandırıcı natiqlərin apardığı 8 vebinardan ibarətdir.
She’s Next Empowered by Visa təşəbbüsünün ikinci dalğası barədə məlumatla, eləcə də müsabiqənin keçirilməsi qaydaları və seçim meyarları ilə wowoman.org saytında tanış ola bilərsiniz. Təşəbbüsün yeniliklərini sosial şəbəkələrdə #ShesNext, #ShesNextbyVisa və #ShesNextAzerbaijan həştəqləri ilə izləyin, habelə Visa-nın ölkədəki Visa Azerbaijan rəsmi səhifəsində və wowoman.org saytında oxuyun.

Баку, 1 сентября 2022 г. — Компания Visa объявляет о проведении второй волны глобальной инициативы She’s Next Empowered by Visa в Азербайджане. Проект направлен на поддержку женщин, которые хотят начать или уже развивают собственный бизнес — участницы смогут расширить свои знания о бизнесе, развить навыки и побороться за денежный приз на развитие бизнеса до 15 000 манат. Партнером инициативы выступила платформа для развития и мотивации женщин WoWoman.
Подать заявку на участие в конкурсе можно с 1 сентября. В этом году инициатива проходит на конкурсной основе в двух категориях:
«Business Idea»
Для тех, кто только планирует начать свое дело. Вам необходимо придумать и презентовать жюри свою бизнес-идею, убедив инвестировать в проект. Победительница получит 10 000 манат на открытие своего дела.
«Operational Business»
Для тех, кто уже развивает свой бизнес. Необходимо придумать и презентовать план по развитию своего бизнеса. Приз для победительницы — 15 000 манат.
«По всему миру Visa поддерживает ряд программ, направленных на поддержку малого бизнеса, в том числе - малого бизнеса, управляемого женщинами. В первую волну She’sNext Empowered by Visa в Азербайджане мы увидели большой отклик — более 1000 женщин приняли участие в образовательных семинарах. Вторая волна должна помочь женщинам овладеть умением эффективной презентации своего дела, что в будущем поможет им с привлечением инвестиций. Мы надеемся, что программа предоставит женщинам в стране еще больше возможностей для обучения и бизнес-роста, а денежные призы — помогут победительницам сделать следующий важный шаг в дальнейшем развитии своего дела», — прокомментировала программу Кристина Дорош, вице-президент и региональный менеджер Visa в странах Центральной Азии и Азербайджане.
Конкурс будет проходить в четыре этапа:
- Сбор заявок. Заполните анкету и подайте заявку на участие до 7 октября 2022 года. В анкете нужно рассказать о своем бизнесе или бизнес-идее.
- Обучение. Пройдите бесплатный однодневный онлайн-тренинг с участием экспертов. Тренеры расскажут об эффективной презентации бизнеса и научат «продавать» свои идеи.
- Видео-презентация. Запишите видео-презентацию о своем бизнесе или идее. Шесть лучших презентаций в каждой категории пройдут в финал конкурса.
- Финал. Презентуйте свой бизнес за 2 минуты и убедите жюри инвестировать в вашу идею. Каждое выступление оценят по ряду критериев. Участницы, которые наберут большее количество баллов, получат денежные призы.
Инициатива She’s Next Empowered by Visa — направлена на помощь женщинам, которые занимаются микро- и малым бизнесом. Проект поддерживает развитие женского предпринимательства за счет предоставления практических советов по ведению бизнеса и дополнительного финансирования.
В Азербайджане проект был запущен весной 2021 года. В первую волну была разработана бесплатная образовательная онлайн-программа для женщин в бизнесе — тех, кто уже развивает бизнес или только планирует начать свое дело. Программа состояла из восьми вебинаров с ведущими женщинами-предпринимателями, коучами, экспертами и мотивирующими спикерами.
С информацией о второй волне She’s Next Empowered by Visa и этапами конкурса, а также критериями отбора можно ознакомиться в правилах конкурса на стайте Wowoman.org. Следите за новостями инициативы по официальным хештегам кампании #ShesNext, #ShesNextbyVisa и #ShesNextAzerbaijan, а также на официальной странице Visa в социальных сетях Visa Azerbaijan и на сайте Wowoman.org.