Kapital Bank, Visa şirkəti ilə tərəfdaşlıqda, Azərbaycanda Visa Tap to Phone texnologiyası əsasında ilk Mobil POS həllinin bazara buraxılmasını elan edib. Həmin texnologiya, NFC çipi ilə təchiz edilmiş və yaxın məsafədə verilənləri ötürə bilən Android əsaslı müasir smartfon və planşetləri təmassız ödənişlərin qəbulu üçün əsl ödəniş terminallarına çevirir.
Beləliklə, istənilən biznes rəqəmsal iqtisadiyyata qoşula biləcək – bunun üçün sadəcə müvafiq mobil tətbiqi telefona yükləmək kifayətdir. Alıcılar getdikcə təmassız ödənişlərə daha çox üstünlük verdiklərinə görə, Tap to Phone texnologiyası əsasında qurulmuş Mobil POS innovativ həlli mikro və kiçik biznes üçün yeni və daha geniş imkanlar açır.
“Rəqəmsal ödənişlər Azərbaycanlıların gündəlik həyatına daxil olmaqdadır. Əhali arasında getdikcə daha böyük rəğbət qazanan təmassız ödənişlərin qəbulunu genişləndirmək, onları daha əlçatan etmək mühüm vəzifədir. Ənənəvi POS terminallar və onların imkanları artıq hamıya yaxşı tanışdır. Visa-nın yeni Tap to Phone texnologiyası hətta NFC çipli Android smartfonlarını mal və xidmətlərə görə ödəmələr qəbul edən terminal kimi istifadə etməyə imkan verir. Maraqlıdır ki, burada təmassız ödənişi kart, yaxud digər smartfon və ya cihaz vasitəsilə etmək olar.
Tap To Phone texnologiyası mikro və kiçik sahibkarlar üçün rəqəmsal nağdsız iqtisadiyyatın bir parçasına çevrilmək, nağd pulun istifadəsini azaltmaq, maliyyə axınları üzərində nəzarəti artırmaq üçün sadə və rahat vasitədir. Ən əsası isə istehlakçılara asan və etibarlı nağdsız ödəmə imkanı verməkdir. Bu həlli ilk dəfə Azərbaycan bazarına təqdim edə bildiyimizə görə tərəfdaşımız Kapital Banka son dərəcədə minnətdarıq. Əminəm ki, Mobil POS yerli biznesin effektivliyini artıracaq,” – deyərək Kristina Doroş, Visa-nın Mərkəzi Asiya və Azərbaycan üzrə vitse-prezidenti və regional meneceri şərh verdi.
Söz gedən həldən yararlanmaq üçün sahibkar smartfonuna Mushteri Bank tətbiqini yükləməli, qeydiyyatdan keçməli və istifadəçi məlumatlarını göstərməlidir.
“Mobil POS xidmətini istifadə etmək üçün ilk növbədə Kapital Bankın müştərisi olmaq lazımdır. Xidmətə qoşulma pulsuzdur, bank filialına gəlmək tələb olunmur. Sadəcə “Müştəri Bank” mobil tətbiqində onlayn qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Mobil POS ödənişləri qəbul etmək, əməliyyatlar tarixçəsini izləmək, eləcə də cari terminallar haqqında məlumata baxmaq imkanı verir. Xidmətdən yararlanmaq üçün istifadəçi NFC modullu Android əsaslı smartfona malik olmalıdır,” - Kapital Bankın KOS və korporativ bankçılıq sahəsinin lideri Heydər Süleymanov qeyd etdi.
Tap to Phone, bank kartları ilə beynəlxalq ödəniş standartı olan EMV texnologiyası üzərində qurulub. EMV-də hər əməliyyat təkrar istifadəni yasaq edən “token” adlı dinamik kriptoqram vasitəsilə qeyd olunur. Bu texnologiya maliyyə müəssisələrinə və finteks şirkətlərinə öz əkvayrinqini qurmağa imkan verir: onlar öz müştərilərinə smartfonda ödənişi qəbul etmək xidmətini təklif edərək POS terminalındakı mühafizə protokollarının eynisini təmin etmiş olurlar. Üstəlik, mobil cihazlar əlavə təhlükəsizlik səviyyəsi – biometrik eyniləşdirmə ilə təchiz olunur.
Öncədən bir çox yerlərdə və hallarda yalnız nağd ödənişlər mümkün idisə, indi alıcılar təmassız ödəmələrin bütün üstünlüklərindən hər bir şəraitdə, məsələn, gündəlik nəqliyyat, gəzinti və əyləncə xərcləri etdikdə, birgə vəsait topladıqda və ya Visa-dan ən rahat və təhlükəsiz ödəmə üsulunun digər ssenarilərini yaşadıqda yararlana bilərlər.
Təklif etdiyimiz həllin bəzi istifadə örnəkləri bunlardır:
- kənarda pərakəndə satışlar (yarmarkalar, sərgilər, festivallar, fud-kortlar, “küçədə qəhvə” və s.);

Kapital Bank в партнерстве с компанией Visa объявили о запуского первого в Азербайджане решения Mobile POS на основе Visa Tap to Phone – технологии, превращающей современные смартфоны или планшеты на базе Android с NFC-чипом (передача данных на малом расстоянии) в полноценный платежный терминал для приема бесконтактных платежей.
Теперь любой бизнес будет иметь возможность приобщиться к цифровой экономике – достаточно лишь загрузить необходимое приложение. Поскольку все больше покупателей предпочитают бесконтактную оплату в любом месте, инновационное решение Mobile Pos на основе технологии Tap to Phone открывает новые, более широкие возможности для микро и малого бизнеса.
«Цифровые платежи все больше проникают в жизнь азербайджанцев. И, конечно же, важно обеспечивать бизнесу более широкую и доступную возможность для приема безналичных бесконтактных оплат, которые становятся все более популярны среди населения. Все уже прекрасно знакомы с традиционными POS-терминалами и их возможностями. Но новая технология Visa Tap to Phone позволяет теперь и обычный Android смартфон с NFC-чипом использовать в качестве терминала для приема оплаты за товары и услуги. Причем, платить бесконтактно можно картой, другим смартфоном или гаджетом.
Технология Tap To Phone – это простой и одновременно удобный способ для микро- и малых предпринимателей стать частью цифровой безналичной экономики, уменьшить использование наличных, повысить контроль за финансовыми потоками. Но самое главное – предоставить потребителям удобный, простой и надежный способ оплаты без использования наличных. И мы очень признательны нашему партнеру, Kapital Bank, за то, что совместно мы смогли впервые в Азербайджане представить рынку данное решение. Уверена, Mobile Pos повысит эффективность местного бизнеса», - комментирует Кристина Дорош, вице-президент, региональный менеджер Visa в Центральной Азии и Азербайджане.
Чтобы воспользоваться решением, предпринимателям необходимо скачать приложение Mushteri Bank на свой смартфон, зарегистрироваться и указать пользовательские данные.
«Чтобы воспользоваться услугой Mobile POS, первым делом необходимо быть клиентом Kapital Bank. Подключиться к услуге можно совершенно бесплатно и без посещения офисов, пройдя онлайн-регистрацию в мобильном приложении Müştəri Bank. Mobile POS позволяет принимать платежи, следить за историей транзакций, а также просматривать информацию о текущих терминалах. Кроме того, для использования услуги нужно иметь смартфон на базе Android с модулем NFC», - отметил Гейдар Сулейманов, лидер трайба МСП и корпоративного банкинга Kapital Bank.
Tap to Phone построена на основе EMV – международного стандарта оплаты банковскими картами, когда каждая транзакция содержит динамическую криптограмму – «токен», которую невозможно использовать повторно. Эта технология позволяет финансовым институтам и финтех-компаниям построить собственный эквайринг, предложив своим клиентам сервис приема оплаты на смартфон с такими же протоколами защиты, как у обычного POS-терминала. В то же время мобильные девайсы будут иметь дополнительный уровень биометрической аутентификации.
Технология позволяет финансовым институтам и финтех-компаниям пользоваться собственным эквайрингом, предложив своим клиентам сервис приема оплаты на смартфон с такими же протоколами защиты, как у обычного платежного терминала. В то же время мобильные девайсы будут иметь дополнительный уровень биометрической аутентификации.
Там, где раньше использовались исключительно наличные средства, покупатели смогут насладиться всеми преимуществами бесконтактной оплаты: во время ежедневных поездок, прогулок или развлечений, совместного сбора средств и множества других сценариев использование наиболее удобного и безопасного способа оплаты от Visa.