Visa sürətlə artan abunə iqtisadiyyatı üçün Subscription Manager adlı sadə və rahat funksiyanı təqdim edir
Müntəzəm ödəmələri idarə edəcək Subscription Manager elektron abunələri izləməyə kömək edəcək yeni alətdir
BAKI, 11 iyun 2024 — Rəqəmsal ödəmələrdə dünya lideri olan Visa şirkəti bu gün maliyyə müəssisələri üçün Subscription Manager (“abunələr meneceri”) adlı yeni kompleks xidmətinin təqdim edilməsini elan etdi. Bu xidmət Visa kart sahiblərinə elektron abunələri rahat və sadə şəkildə birbaşa öz mobil cihazlarından izləməyə imkan verəcək.
Abunə xidmətlərinin dünya bazarı ildən ilə artır. 2025 ildə onun qlobal həcminin heyrətləndirici 406 milyard ABŞ dollarına çatması gözlənilir.[1] İstehlakçılar pərakəndə satışlar, ərzaq malları və sair bu kimi sahələrdə abunə xidmətlərindən istifadəni genişləndirdikcə, çeşidli abunələri və onlara bağlı ödəmələri idarə etmək getdikcə çətinləşir.
Yeni Visa Subscription Manager aləti müntəzəm ödəmələrin əsas aspektlərini bir araya gətirərək kart sahiblərinə kart məlumatlarının harada saxlanmasını görməyə, onlardan hansı məbləğlər silindiyini izləməyə və abunələri sonlandırmağa imkan yaradacaq.
Hər bir platformanın şərtlərini izləmək çətindir və, bəzən, hətta abunə ləğv olunandan sonra istehlakçının hesabından vəsait gözə görünməz tərzdə silinə bilər, – deyərək Visa-nın 17 ölkə üzrə baş vitse-prezidenti və regional meneceri Kristina Doroş şərh verdi. – Məqsədimiz bu prosesi sadələşdirmək və kart sahiblərinin öz pullarının kimə və nə vaxt ödənildiyinə əmin olmalarını təmin etməkdir.”
Rəqəmsal ödəmələrin təhlükəsizliyinə və rəvanlığına dair istehlakçıların artan gözləntiləri ilə emitentlər də ayaqlaşmalıdır. Visa-nın bu yaxınlarda dərc olunacaq yeni hesabatında yer alan statistika bu tendensiyanı doğruldur: sorğuda iştirak etmiş istehlakçıların 63%-i bildirir ki, onları tamamən rəqəmsal pullar üzərində qurulmuş gələcək qane edir.[2] Yeni rəqəmsal maliyyə alət və xidmətlərinin sürətli tətbiqi rəqəmsal transformasiyanı irəliyə aparır. İstehlakçılar vəsaitlərini idarə etmək üçün mobil tətbiqlərdən və pulqablarından getdikcə daha çox istifadə edirlər. Həmin hesabatda göstərilir ki, respondentlərin yarısından çoxu yalnız ötən ildə mobil pulqablarından yararlanmağa başladılar.[3]
Subscription Manager emitentlər tərəfindən kart sahiblərinə geniş çeşiddə alət və çevik həllər təqdim edən Visa Digital Enablement paketinə ən son əlavədir. Bu yeni həll abunə iqtisadiyyatında şəffaflığın və nəzarətin gücləndirilməsinə yönəlmiş Visa-nın yorulmadan göstərdiyi səylərinin sadəcə bir nümunəsidir. Bundan öncə, 2020 ildə Visa tələb etmişdir ki, pulsuz sınaq müddətindən və ya xüsusi promo təklifindən sonra kart sahiblərindən vəsait çəkməkdən qabaq satıcılar onların ayrıca razılığını almalıdırlar.
Subscription Manager artıq Azərbaycanda əlçatandır. Bu alət, eləcə də Visa-nın emitentlər üçün həlləri və sair əlavə xidmətləri haqqında ətraflı məlumatı Visa Developer Center saytında əldə edə bilərsiniz.

Visa представляет Subscription Manager - простую и удобную функцию для быстро растущей экономики подписок
Новый инструмент управления регулярными платежами Subscription Manager позволит пользователям легко отслеживать подписки.
БАКУ, 11 июня 2024 — Сегодня Visa (NYSE: V), мировой лидер в сфере цифровых платежей, объявила о запуске Subscription Manager — новой комплексной услуги для финансовых учреждений, которая предоставляет держателям карт Visa возможность легко и удобно отслеживать подписки прямо с мобильного устройства.
Мировой рынок подписочных сервисов стабильно растет. Ожидается, что к 2025 году его стоимость достигнет ошеломительных $406 млрд[1]. По мере того, как потребители все больше пользуются подписочными сервисами в таких секторах, как розничная торговля, продовольственные товары и т. д., им становится все сложнее управлять многочисленными платежами.
Новый инструмент Visa Subscription Manager помогает собрать ключевые аспекты регулярных платежей в одном месте, позволяя держателям карт видеть, где хранятся данные их карт, просматривать, какие регулярные платежи списываются с карт и прекращать эти платежи.
«Отслеживать особенности условий каждой платформы бывает сложно, что потенциально может привести к незамеченным взысканиям средств даже после отмены подписки, — прокомментировала Кристина Дорош, старший вице-президент, региональный менеджер Visa в 17 странах. — Наша цель — сделать этот процесс проще и убедиться, что держатели карт точно знают, кому и когда поступают их средства».
Ожидания потребителей относительно бесшовных и безопасных цифровых платежей растут, поэтому эмитентам важно идти в ногу с их запросами. Эту тенденцию подтверждают данные отчета Visa, который вскоре будет опубликован: 63% опрошенных потребителей устраивает будущее, полностью построенное на цифровых деньгах[2]. Быстрое внедрение новых цифровых финансовых инструментов и услуг способствует этому переходу, и потребители все чаще используют приложения и мобильные кошельки для управления средствами. В этом же отчете сообщается, что более половины опрошенных потребителей стали использовать мобильные кошельки только в прошлому году[3].
Subscription Manager — это новейшее дополнение к пакету Visa Digital Enablement, обширному набору инструментов и гибких решений, помогающих эмитентам предложить лучший цифровой опыт держателям карт. Новое решение поддерживает неустанные усилия Visa по повышению прозрачности и контроля в экономике подписок, опираясь на такие инициативы, как мандат компании 2020 года, требующий от продавцов получить согласие держателя карты после бесплатного пробного периода или приветственного спецпредложения, прежде чем начать взимать средства.
Subscription Manager уже доступен в Азербайджане. Для получения дополнительной информации об этом инструменте, а также о решениях Visa для эмитентов и других дополнительных услугах для бизнеса, посетите Visa Developer Center.