Azərbaycan startapı She's Next Hackathon 2025-in Əsas Mükafatını qazandı
Bakı, 14 oktyabr 2025-ci il – Rəqəmsal ödənişlər üzrə dünya lideri olan Visa, tərəfdaşı Reinvantage ilə birlikdə oktyabrın 3-də ilk beynəlxalq She's Next Hackathon 2025-in Böyük Finalına ev sahibliyi etdi.
Proqram 17 ölkədən 1750 iştirakçını bir araya gətirdi. İştirakçılar təcrübəli biznes ekspertlərinin dəstəyi ilə sahibkarlıq bacarıqlarını artırmaq imkanı əldə etdilər. Təxminən bir aylıq intensiv öyrənmə və mentorluqdan sonra qadınların rəhbərlik etdiyi 10 komanda öz layihələrini peşəkar münsiflər heyəti və Şərqi və Cənub-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqazı əhatə edən canlı auditoriya qarşısında təqdim etdilər.
Geniş təsirə malik Böyük Final bütün regionda əks-səda doğurmaqla diqqəti təkcə innovativ biznes ideyalarına deyil, həm də iqtisadi artım və sosial transformasiyanın aparıcı qüvvəsi kimi qadınların daha geniş roluna cəlb etdi. Qadınların rəhbərlik etdiyi müəssisələrə xüsusi diqqətin yetirildiyi She's Next Hackathon 2025-də maneələrin aradan qaldırılmasına və qadın liderlərin gələcək nəsillərinin ruhlandırılmasına kömək etməklə sahibkarlıqda bərabər imkanların vacibliyi vurğulandı.
"Altogether", Ramazanova Bahar Nadir qızının rəhbərlik etdiyi, süni intellektlə işləyən hüquqi və kommersiya alətləri, komplayens auditləri və bütün dünyada əlilliyi olan şəxslər üçün əlçatanlığı artırmaq məqsədilə dəstək resursları təqdim edən Azərbaycan şirkəti Əsas Qalib seçilməklə 10 000 ABŞ dolları məbləğində Əsas Mükafatı aldı.
“She’s Next Empowered 2025 hakatonu mənim üçün həm ruhlandırıcı, həm də transformativ bir təcrübə oldu. Hakatonda inklüzivliyi innovasiya ilə necə birləşdirə biləcəyimizi öyrəndik və inanılmaz ekspertlər, mentorlar, həmçinin müxtəlif təsisçilərlə tanış olduq — hər biri mənə ilham verdi, onlardan hələ öyrənəcək çox şeyimiz var. Əməyimin tanınması məni “Altogether” şirkətindəki fəaliyyətimdə insanların və şirkətlərin hüquq və imkanlarını genişləndirən inklüziv və əlçatan hüquqi həllər yaratmağa daha da həvəsləndirir", — deyə "Altogether" şirkətinin təsisçisi olan qalib Bahar Ramazanova bildirib.
"She's Next Hackathon "She's Next Empowered by Visa" proqramının regional təsirini yeni zirvələrə qaldıran güclü proqram oldu. O, təkcə bacarıqların artırılması və ekspertlərin rəhbərliyi üçün platforma deyil, həm də regiondakı qadınların təcrübə mübadiləsi, əməkdaşlıq və daha böyük məqsədlər üçün bir-birinə meydan oxuya biləcəyi məkan yaratdı. Qaliblərə, finalçılara və bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıram. Visa qadın sahibkarları dəstəkləməyə və biznesdə qadınların səsini gücləndirməyə sadiq qalmaqdadır, - deyə, Visa şirkətinin Baş vitse-prezidenti, Qrupun Şərqi və Cənub-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz üzrə ölkə meneceri Kristina Doros bildirib.
Qalib komandalar ümumilikdə 20 000 ABŞ dolları məbləğində maliyyə qrantlarından əlavə, sənaye liderləri ilə 3 aylıq mentorluq proqramından, Visa və Reinvantage platformaları üzrə genişləndirilmiş görünmədən, gələcək tədbirlərdə öz işlərini nümayiş etdirmək imkanlarından və She's Next icmasında davamlı tanıtımdan faydalanacaqlar.
"Münsiflər heyətinin üzvü olmaqdan və Böyük Finalda virtual səhnəyə çıxan təsirli layihələrin şahidi olmaqdan qürur duyurdum. Finalçı komandalar cəsur və innovativ ideyalarını təqdim etdilər və 3 qalib böyük potensiala malik perspektiv həlləri ilə seçildi. Müşahidə etdiyim kreativlik, qətiyyət və sahibkarlıq ruhu mənə tam əminlik verir ki, bu bizneslər böyüməyə davam edəcək, öz sənaye və icmalarına davamlı təsir göstərəcəklər", - deyə Visa şirkətinin Baş direktoru, Şərqi və Cənub-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionu üzrə Kommersiya və Alış şöbəsinin rəhbəri Nataliya Voyitoviç bildirib.
“She's Next Hackathon 2025-in real nəticəsi sadəcə yeni ideyalar deyil, yeni inamdır. Qadınlar bir-birinə dəstək olduqda, onlar sadəcə biznes qurmurlar; onlar iqtisadiyyatın bütün sahələrini irəli aparan yeni düşüncə mədəniyyəti qururlar. She’s Next qadınların qadınların əməkdaşlıq edərkən məkan uğrunda rəqabət aparmadıqlarının, əvəzində daha çox məkan yaratdıqlarının sübutudur. Burada gördüyümüz etimad və yeni düşüncə bu hakatondan çox-çox uzaqlarda əks-səda doğuracaq", - deyə, "Reinvantage"in Yeni düşüncə üzrə Baş direktoru Endryu Vrobel bildirib.
She's Next Hackathon qadın sahibkarlara bizneslərini genişləndirməkdə və inkişaf etdirməkdə dəstək verən, Visa tərəfindən gücləndirilmiş qlobal təşəbbüs çərçivəsində keçirilib.
Reinvantage, insanlara və təşkilatlara dəyişiklikləri qabaqcadan proqnozlaşdırmağa, aktuallığını qorumağa və gələcəyi dizayn etməyə kömək edən strateji yenidənkəşf şirkətidir. O, düşüncə tərzindən tutmuş strategiyaya qədər hər səviyyədə yenidənkəşfi dəstəkləmək üçün uyğunlaşdırılmış məsləhətləri gələcəyə hesablanmış təhlillərlə birləşdirir. Reinvantage həmçinin regionda innovasiyalara və davamlı inkişafa yönəlmiş uzunmüddətli proqram olan Emerging Europe-u idarə edir. Emerging Europe təşəbbüsü ilə Reinvantage She’s Next platformasını gücləndirir. Bu inteqrə edilmiş model hər bir proqramın, tərəfdaşlığın və ya təşəbbüsün real dünya aktuallığına və uzunmüddətli təsirə əsaslanmasını təmin edir. Ətraflı məlumat: reinvantage.org

Азербайджанский стартап выиграл главный приз хакатона She's Next 2025
Баку, 14 октября 2025 года — 3 октября Visa (NYSE: V), мировой лидер в сфере цифровых платежей, совместно с партнером Reinvantage провела Гранд-финал первого международного хакатона She's Next 2025.
Программа объединила 1750 участниц из 17 стран, чтобы дать им возможность развить предпринимательские навыки при поддержке опытных бизнес-экспертов. Спустя около месяца интенсивного обучения и наставничества 10 команд, возглавляемых женщинами, представили свои проекты профессиональному жюри и широкой аудитории, охватывающей Восточную и Юго-Восточную Европу, Центральную Азию и Кавказ.
Впечатляющий Гранд-финал привлек внимание не только к инновационным бизнес-идеям, но и к более широкой роли женщин-предпринимателей как движущей силы экономического роста и социальных преобразований. Хакатон She’s Next 2025 был направлен на бизнес, управляемый женщинами, и подчеркнул важность равных возможностей в предпринимательстве, способствуя устранению барьеров и вдохновляя будущие поколения женщин-лидеров.
Главный приз хакатона получила азербайджанская компания Altogether, возглавляемая Бахар Надир кызы Рамазановой. Стартап, использующий искусственный интеллект для создания юридических и коммерческих инструментов, проведения комплаенс-аудитов и разработки ресурсов для повышения доступности для людей с ограниченными возможностями по всему миру, стал абсолютным победителем и получил Главный приз — 10 000 долларов США.
«Хакатон She’s Next стал для меня вдохновляющим и трансформационным опытом. Мы научились сочетать инклюзивность с инновациями, познакомились с невероятными экспертами, наставниками и основателями различных компаний. Все они вдохновили меня, и мне еще многому предстоит у них научиться. Признание моей работы в Altogether мотивирует меня на дальнейшую разработку инклюзивных и доступных юридических решений, расширяющих возможности людей и бизнеса,» — заявила победительница, основательница Altogether Бахар Рамазанова.
«Хакатон She’s Next стал мощной программой, поднявшей региональное влияние инициативы She’s Next Empowered by Visa на новый уровень. Это не только платформа для повышения квалификации и экспертного наставничества, но и пространство, где женщины региона могут обмениваться опытом, сотрудничать и бросать друг другу вызов ради достижения более высоких целей. Желаю удачи победительницам, финалисткам и всем участникам. Visa продолжает поддерживать женщин-предпринимателей и укреплять их позиции в бизнесе,» — сказала Кристина Дорош, старший вице-президент Visa, региональный директор по Восточной и Юго-Восточной Европе, Центральной Азии и Кавказу.
Помимо финансовых грантов на общую сумму 20 000 долларов США команды-победители пройдут трехмесячную программу наставничества от лидеров отрасли, получат расширенное присутствие на платформах Visa и Reinvantage, возможность представить свои проекты на будущих мероприятиях, а также долгосрочное продвижение в сообществе инициативы She’s Next.
«Для меня было честью быть членом жюри и наблюдать за впечатляющими проектами, представленными на виртуальной сцене Гранд-финала. Финалистки представили смелые и инновационные идеи, а победители отличились своими перспективными решениями с большим потенциалом. Креативность, решимость и предпринимательский дух, которые я наблюдала, дают мне полную уверенность в том, что эти проекты будут расти и оказывать устойчивое влияние на свои отрасли и сообщества,» — отметила Наталия Войтович, генеральный директор Visa, руководитель отдела коммерции и закупок по Восточной и Юго-Восточной Европе, Центральной Азии и Кавказу.
«Настоящий результат хакатона She’s Next 2025 — это не просто новые идеи, а новая уверенность. Поддерживая друг друга, женщины не просто строят бизнес — они формируют новую культуру мышления, двигающую вперед все сферы экономики. Инициатива She’s Next доказывает, что женщины, сотрудничая, не конкурируют за пространство — они расширяют его. Уверенность и новое мышление, которые мы здесь наблюдали, найдут отклик далеко за пределами этого хакатона,» — сказал Эндрю Вробель, директор по стратегическому развитию «Reinvantage».
Хакатон She’s Next 2025 был проведен в рамках глобальной инициативы Visa, направленной на поддержку женщин-предпринимателей в расширении и развитии их бизнеса.
Информация о Reinvantage
Reinvantage — это компания, специализирующаяся на стратегической реонформации, которая помогает людям и организациям предвидеть изменения, сохранять актуальность и проектировать будущее. Компания сочетает индивидуальные консультации с прогнозной аналитикой, поддерживая процессы преобразования на всех уровнях — от мышления до стратегии. Reinvantage также управляет инициативой «Emerging Europe» - долгосрочной программой, ориентированной на инновации и устойчивый рост в регионе. В рамках инициативы «Emerging Europe» Reinvantage развивает платформу «She’s Next». Такая интегрированная модель гарантирует реальную актуальность и долгосрочный эффект каждой программы, партнерства или инициативы. Подробнее на сайте: reinvantage.org