Visa və Emerging Europe qadın sahibkarlar üçün She’s Next rəqəmsal icmanın platformasını yaratdılar
Peşəkarlar üçün sosial şəbəkə kimi fəaliyyət göstərərək, platforma Azərbaycandan, eləcə də bütöv Şərqi və Cənubi-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionundan olan qadın sahibkarları və liderləri birləşdirir, onlara şəbəkələşmə, təcrübə mübadiləsi və bizneslərinin beynəlxalq səviyyədə genişləndirilməsi üçün alətlər verir.
BAKI, 17 iyul 2023 – Bu gün Visa şirkəti Şərqi və Cənubi-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz ölkələrinin qadın sahibkarları üçün nəzərdə tutulmuş She's Next rəqəmsal icma platformasının işə salınmasını elan etdi. Platforma bu geniş regionda ixtisaslaşan, biznesin və cəmiyyətlərin inkişafını hədəfləyən nüfuzlu Emerging Europe artım platforması ilə tərəfdaşlıqda yaradılıb: https://shesnext.emergingeurope.org/.
Rəqəmsal icma platformasının məqsədi müxtəlif ölkələrdən olan qadın sahibkarları bir araya gətirmək, onlara şəbəkələşmə, təcrübə mübadiləsi və bizneslərinin beynəlxalq səviyyədə genişləndirilməsi üçün alətlər verməkdir.
“She’s Next Empowered by Visa təşəbbüsü tək qadınların səlahiyyətləndirilməsini deyil, həmçinin iddialı həmfikirlər icmasının yaradılmasını hədəfləyir, – söyləyərək Visa-nın vitse-prezidenti, 17 ölkəni əhatə edən Visa-nın regional ofisinin direktoru Vira Platonova şərh verdi. – Qadın sahibkarlığına həsr olunmuş beynəlxalq tədbirlər keçirtdikdə maraqlı müşahidə etdik: müxtəlif ölkələri təmsil edən She’s Next layihəsinin sabiq iştirakçıları birgə maraqlar və dəyərlər əsasında bir-biri ilə asanlıqla dil tapırlar. She's Next Empowered by Visa təşəbbüsü çərçivəsində Emerging Europe təşkilatı tərəfindən Şərqi və Cənubi-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz dövlətlərində qadın sahibkarlar arasında 2022 ildə aparılmış sorğu göstərir ki, respondentlərin 85%-i qadın sahibkarlarının beynəlxalq şəbəkəsinə qoşulmağa hazırdır. Buna görə də, biz məhz belə şəbəkə yaratdıq ki, qadınlar qabaqcıl təcrübə ilə bölüşsünlər, bir-birindən öyrənsinlər və liderlər kimi püxtələşsinlər. Əminəm ki, She’s Next rəqəmsal icmanın platforması Azərbaycanın və bütöv regionun qadın sahibkarları üçün böyük təkanverici qüvvəyə çevriləcək”.
Platformanın yerləşdiyi internet saytı maraqlı məzmun ilə seçilir və hamı üçün açıqdır. Bura daxil olan qadınlar liderlik haqqında biliklərini artıra, başqa sahibkarlarla tanış ola, faydalı bacarıqlar əldə edə və öz işlərini qurmaq üçün ilham ala bilərlər. Sayta həm də Emerging Europe ilə tərəfdaşlıqda hazırlanmış müsahibələr, podkastlar, müəllif yazıları, müxtəlif sahələrin ekspertləri tərəfindən praktiki məsləhətlər və sair faydalı kontent yüklənilib.
Rəqəmsal icmanın platforması saytın yalnız qeydiyyatdan keçmiş istifadəçilərə açıq olan hissəsidir və özündə peşəkar sosial şəbəkənin bütün funksiyalarını (xəbərlər lenti, maraq qrupları, mesajlar, paylaşımlar və s.) ehtiva edir. Platforma lider və sahibkar qadınlara ünsiyyət qurmağa, işgüzar əlaqələr aramağa, mentorlar, təchizatçılar və ya investorlar tapmağa, eləcə də şəxsi brendi inkişaf etdirməyə imkan verəcək.
Araşdırma çərçivəsində keçirdiyimiz çoxsaylı dərin müsahibələr zamanı qadın sahibkarlar və startapçılar dönə-dönə bilik paylaşmasının önəmini vurğulayırdılar və qeyd edirdilər ki, problemlərin həlli yollarını başqa qadınlardan eşitmək  onlar üçün daha da əhəmiyyətlidir. Beləliklə, platforma yalnız bir-birindən öyrənmək üçün deyil, həm də mentorluq, beynəlxalq əlaqələrin qurulması, maliyyə axtarışı və biznes inkişafını dəstəkləyən qurumların tapılması üçün nəzərdə tutulub. Bunların hamısı bir rahat və əlçatan alətin içində cəmləşib,” – deyərək Emerging Europe təşkilatının təsisçisi və ortağı Əndryu Vrubel fikirləri ilə bölüşdü.
She's Next rəqəmsal icmanın platforması istifadəçilərə aşağıdakı imkanlar verir:
• qeydiyyat zamanı ətraflı anket dolduraraq, orada öz ölkəsini və maraq göstərilən ölkələri, peşəkar sahəni, platformadakı məqsədləri qeyd edərək, həmin anket əsasında icma meneceri tərəfindən ünvanlı kömək əldə etmək
• biznes tərəfdaşları tapmaq;
• şəxsi brendini inkişaf etdirmək və biznesini tanıtdırmaq, materiallar və paylaşımlar dərc etmək
• öz ehtiyaclarına görə mentorlar tapmaq, bilik və bacarıqlarla bölüşmək istəyində olduqda mentor olmaq;
• müzakirələrdə, vebinarlarda, tədbirlərdə iştirak etmək;
• She's Next Empowered by Visa çərçivəsində öz ölkəsində və xaricdə mövcud fəaliyyətlər və imkanlar haqqında öyrənmək.
Bundan savayı, platformanın hər bir yeni üzvü icma meneceri ilə ünsiyyət qura bilər. O, öz növbəsində, yeni iştirakçıya icma daxilində istiqamətləndirməyə kömək edər, maraq qruplarını tapmaqda və tanışlıqlar qurmaqda yardımçı olar, həmçinin faydalı materiallara aid linklərlə bölüşər.
She's Next rəqəmsal icmanın platforması sahibkarlıqla maraqlanan hər kəs üçün acıqdır. Platformada həm biznes ideyası olan, lakin hələ öz işini qurmayan təşəbbüskarlar, həm də startap sahibələri və iri müəssisələri idarə edən qadın sahibkarları birləşir.
Bu keçidlə shesnext.emergingeurope.org daha ətraflı məlumat əldə etmək və platformaya qoşulmaq olar.
Visa (NYSE: V)¹ rəqəmsal ödənişlər sahəsində dünya lideridir və dünyanın 200-dən çox ölkə və ərazisində istehlakçılar, biznes, maliyyə və hökumət təşkilatları arasında həyata keçirilən maliyyə əməliyyatlarını dəstəkləyir. Missiyamız innovativ, rahat, etibarlı və təhlükəsiz ödəmə şəbəkəsi vasitəsilə dünyanı birləşdirməklə istehlakçıların rifahına xidmət etmək, biznes və iqtisadiyyat üçün davamlı inkişaf imkanlarını təmin etməkdir. Biz əminik ki, iqtisadi əlçatanlığın genişləndirilməsi dünyada hamının güzəranını yaxşılaşdırır və gələcəkdə pulların qlobal hərəkətinin əsasını təşkil edəcək. Daha ətraflı məlumatla visa.com.az saytında tanış ola bilərsiniz.
Emerging Europe haqqında məlumat
Emerging Europe baş ofisi Londonda yerləşən, dövlət və özəl təşkilatlara böyüməyə və beynəlxalq səviyyədə genişlənməyə kömək edən artım qovşağı, biznes və cəmiyyətlərin inkişafı üçün platformadır. Missiyamız Avropanın inkişafda olan ölkələrində dayanıqlı artıma töhfə verməkdir. Biz regionu anlamaq, regionda iş qurmaq və ya onu genişləndirmək istəyən hər bir tərəf üçün ideal tərəfdaşıq. Dərin təhlillər, bazar araşdırmaları, tədqiqatlar, proqramlar və maraqlı məzmun sayəsində biz şirkətlərə, hökumətlərə və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarına kəsərlərini artırmağa kömək edirik. Biz onlara hədəfli məlumat, başlıca maraqlı tərəflərə çıxış və doğru biznes qərarlarının qəbul edilməsi üçün bilgilər veririk. Emerging Europe adlı onlayn platformamız təmsil etdiyimiz geniş region haqqında ingilis dilində analitik materialların ən etibarlı mənbəyidir.

Visa и Emerging Europe создали платформу цифрового комьюнити She’s Next для предпринимательниц
Функционируя как профессиональная социальная сеть, платформа объединит предпринимательниц и женщин-лидеров из Азербайджана и всего региона Восточной и Юго-Восточной Европы, Центральной Азии и Кавказа и предоставит им инструменты для нетворкинга, обмена опытом и расширения бизнеса на международном уровне.
БАКУ, 17 ИЮЛЯ 2023 года — Visa объявила о запуске платформы цифрового комьюнити She's Next для женщин-предпринимателей из стран Восточной и Юго-Восточной Европы, Центральной Азии и Кавказа, созданной в партнерстве с Emerging Europe, авторитетной платформой для развития бизнеса и сообществ, которая специализируется на данном регионе, — https://shesnext.emergingeurope.org/.
Цель платформы — объединить предпринимательниц из разных стран и создать возможности для нетворкинга, обмена опытом и расширения бизнеса на международном уровне.
«Инициатива She’s Next Empowered by Visa направлена не только на расширение возможностей женщин, но и на создание сообщества амбициозных единомышленниц, — прокомментировала Вера Платонова, старший вице-президент, директор регионального представительства Visa в 17 странах. — Проводя международные мероприятия, посвященные женскому предпринимательству, мы заметили любопытную деталь: участницы предыдущих проектов She’s Next из разных стран легко находят общий язык на основе одинаковых интересов и ценностей. Результаты опроса среди владелиц бизнесов из стран Восточной и Юго-Восточной Европы, Центральной Азии и Кавказа, проведенного Visa в партнерстве с Emerging Europe в 2022 году, показали, что 85% респонденток готовы присоединиться к международному сообществу предпринимательниц. Поэтому мы создали его, чтобы женщины могли делиться передовым опытом, учиться друг у друга и расти как лидеры. Я убеждена, что платформа цифрового комьюнити She’s Next станет настоящим прорывом для всех предпринимательниц Азербайджана и всего региона».
Сайт, на котором размещена платформа, содержит разнообразный контент и доступен для всех. Женщины могут узнать больше о лидерстве, других предпринимательницах, найти вдохновение и приобрести полезные навыки. Также на веб-страницу добавляется полезный контент, созданный в сотрудничестве с Emerging Europe: подкасты, интервью, авторские колонки с практическими советами от экспертов из разных отраслей и т. д.
Платформа цифрового комьюнити, — часть сайта, доступная только для зарегистрированных пользователей, - включает в себя все функции профессиональной социальной сети (ленту новостей, группы по интересам, инструменты для создания публикаций и обмена сообщениями). Она позволит женщинам-лидерам и предпринимательницам общаться, находить деловые контакты, менторов, поставщиков или инвесторов, а также развивать личный бренд.
«В ходе многочисленных глубинных интервью, которые мы провели в рамках исследования, предпринимательницы и основательницы стартапов говорили о том, как важно делиться знаниями и, что еще более значимо, узнавать о том, как другие женщины решали различные проблемы. Таким образом, платформа предназначена не только для взаимного обучения. Она также предоставит возможности для менторства, создания международных связей, а также поиска финансирования и помощи со стороны организаций, поддерживающих бизнесы. И все это — благодаря одному удобному и доступному инструменту», — поделился Эндрю Врубель, партнер-основатель Emerging Europe.
Платформа цифрового комьюнити She's Next предоставит пользовательницам возможность:
• заполнить подробную анкету при регистрации, указав свою страну и интересующие страны, профессиональную отрасль, цели пребывания на платформе, чтобы дальше получать таргетированную помощь от комьюнити-менеджера;
• находить бизнес-партнеров;
• развивать свой личный бренд и увеличивать узнаваемость своего бизнеса, публиковать посты и материалы;
• находить менторов по собственному запросу и ставать менторами, имея желание делиться знаниями и опытом;
• участвовать в обсуждениях, вебинарах, событиях;
• узнавать о мероприятиях и возможностях в рамках She's Next Empowered by Visa в своей и других странах.
Также каждая новая участница платформы сможет пообщаться с комьюнити-менеджером, который поможет ей сориентироваться в сообществе, найти группы по интересам и завести знакомства, а также поделится ссылками на полезные материалы.
Платформа цифрового комьюнити She’s Next открыта для всех, кто интересуется предпринимательством, начиная с тех, у кого есть бизнес-идея, но еще нет существующего бизнеса, до владелиц стартапов и женщин, которые руководят устоявшимися развитыми предприятиями.
Узнать больше и присоединиться можно по ссылке shesnext.emergingeurope.org.
Visa (NYSE: V) — мировой лидер индустрии электронных платежей. Visa обрабатывает платежные транзакции между потребителями, бизнесом, финансовыми и правительственными учреждениями в более чем в 200 странах и территориях. Наша миссия — объединить мир с помощью наиболее инновационной, удобной, надежной и безопасной платежной сети, чтобы содействовать благополучию потребителей и процветанию бизнеса и экономики. Мы убеждены, что расширение доступа для всех в экономике способствует росту благосостояния людей во всем мире и станет основой для глобального движения денег в будущем. Узнайте больше на сайте visa.com.az.
Информация об Emerging Europe
Emerging Europe — это платформа для развития сообществ и бизнеса со штаб-квартирой в Лондоне, помогающая государственным и частным организациям расти и расширяться на международном уровне. Наша миссия — способствовать устойчивому росту в развивающихся странах Европы. Мы являемся идеальным партнером для всех, кто желает ориентироваться в обстановке в регионе или же расширять там деятельность. Благодаря глубокому анализу, изучению рынка, исследованиям, программам и интересному контенту мы помогаем компаниям, правительствам и организациям гражданского общества процветать. Мы предоставляем им целевую информацию, доступ к ключевым заинтересованным сторонам и данные для принятия правильных бизнес-решений. Наша онлайн-платформа Emerging Europe — самый авторитетный в мире источник аналитических материалов о регионе на английском языке.