Azərbaycanda beynəlxalq Visa Cashless Forum 2024 keçirildi
BAKI, 19 mart 2024 — 14 martda Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində Visa-nın Mərkəzi Asiya və Cənub-Şərqi Avropa regionunda ən mühüm toplantılarından biri – beynəlxalq Visa Cashless Forum 2024 (“Visa Nağdsız Forumu”) baş tutdu. Forum ödəmə texnologiyalarında ən son tendensiyalara həsr olunmuşdu.
Azərbaycanda nağdsız iqtisadiyyatın inkişafını, maliyyə innovasiyaları və trendləri, eləcə də rəqəmsal ödəmələrin gələcəyini müzakirə etmək üçün Foruma 300-dən artıq iştirakçı qatıldı. Visa şirkətinin top-menecerləri, dövlət və özəl sektorunun nümayəndələri, eləcə də ödəmə texnologiyaları və maliyyə bazarları üzrə beynəlxalq və regional ekspertlər tədbirin məruzəçiləri arasında yer aldılar. Visa Cashless Forum çərçivəsində həmçinin Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyini tabeliyindəki Təhsilin İnkişafı Fondu və Visa şirkəti arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalandı.
Digital Azerbaijan (“Rəqəmsal Azərbaycan”) şüarı altında keçirilmiş Forumda natiqlər Azərbaycanın nağdsız iqtisadiyyatın inkişafı yolu ilə inamla addımlayan müasir dövlət olduğunu vurğuladılar, eləcə də ödəmə sektorunun qlobal perspektivlərini açıqladılar. Nurlan Hacıyev, Visa-nın Azərbaycanda baş direktoru və regional meneceri qeyd etdi ki, Azərbaycan tez-tez ödəmə həllərinin buraxılışında cığıraçan olur: 2021 ildə Visa B2B Connect transsərhəd ödəmələr platformasını Mərkəzi və Şərqi Avropa – Yaxın Şərq – Afrika böyük regionunun 88 dövləti arasında ilk tətbiq etmiş ölkə məhz Azərbaycan oldu.
Kristina Doroş, Visa-nın Ukrayna, Gürcüstan, MDB və Cənub-Şərqi Avropada baş vitse-prezidenti və regional meneceri, 2024 ilin qlobal maliyyə trendləri – kiçik və orta bizneslərin qloballaşması, süni intellektin durmadan inkişafı, turizmin geri qayıtması barədə bəhs etdi. Uolter Lironi /Walter Lironi/, Visa-nın Mərkəzi və Şərqi Avropa – Yaxın Şərq – Afrika (CEMEA) regionunda baş vitse-prezidenti, konsaltinq və əlavə-dəyər xidmətləri bölməsinin rəhbəri, rəqəmsal ödəmələrdə regional tendensiyaları əks etdirən rəqəmlərlə paylaşdı, o cümlədən CEMEA regionunda rəqəmsal ödənişlərin 86%-inin artıq təmassız keçməsini söylədi.
Qodfri Sallivən /Godfrey Sullivan/, Visa-nın CEMEA regionunda strategiya üzrə direktoru, generativ süni intellektin biznesin inkişafı üçün istifadə perspektivləri ilə bölüşdü və qeyd etdi ki, süni intellekt əsasında alış-veriş üçün malları seçməyə kömək edən həllər artıq mövcuddur. Sanjar Süleymanov, Visa-nın Ukrayna, Gürcüstan, MDB və Cənub-Şərqi Avropada baş direktoru və Visa Direct istiqamətinin başçısı, pul köçürmələrində Visa həllərinin çeşidliliyi haqda söhbət açdı.
Forum çərçivəsində həmçinin Azərbaycanda rəqəmsal transformasiyaya və fintek sektorunun inkişafına həsr olunmuş müzakirə panelləri keçirildi, habelə Tarek Əbdalla, Visa-nın CEMEA regionunda marketinq direktorunun və Dən Bakster /Dan Baxter/, Visa-nın CEMEA regionunda korporativ kommunikasiyalar üzrə vitse-prezidentinin iştirakı ilə marketinqin gələcəyi mövzusunda işgüzar müsahibə baş tutdu.
“Hər gün yüz minlərlə Azərbaycanlı Visa-nın rahat ödəmə həllərindən istifadə edir. Ölkədə rəqəmsal ödəmələrin yüksək inkişaf səviyyəsi bazar oyunçularına Mərkəzi və Şərqi Avropa – Yaxın Şərq – Afrika böyük regionunda innovativ həllərin tətbiqində ilk olmalarına imkan verir. Ölkənin unikallığı ondan ibarətdir ki, istehlakçılar və biznes sahibləri qabaqcıl ödəmə həllərini tez mənimsəyirlər, banklar isə onları istifadəyə vermək üçün zəruri texnoloji inkişafa və infrastruktura malikdirlər. Texnoloji həllər və layihələrin bazara buraxılmasına yönəlmiş uğurlu işbirliyimizə görə tərəfdaşlarımıza minnətdaram. Sizinlə birlikdə nağdsız iqtisadiyyatın inkişafı üzərində işləməyə davam edəcəyik, – deyərək Visa-nın Ukrayna, Gürcüstan, MDB və Cənub-Şərqi Avropada baş vitse-prezidenti və regional meneceri Kristina Doroş şərh verdi.
“Azərbaycan Visa üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən bazardır. Ölkədə 27 illik fəaliyyətimiz ərzində tərəfdaşlarımızla birgə biz müxtəlif sahələrdə böyük sayda həllər və texnologiyalar tətbiq etmişik. Məsələn, cihazlarla ödəmək üsulu artıq gündəlik həyatımıza daxil olub. Hazırda Abşeron dairəvi dəmiryolunda gedişlər üçün təmassız ödəniş etmək, ASAN mərkəzlərində dövlət xidmətlərinin haqqını QR kod ilə ödəmək, PayCity platformasında təmsil olunmuş restoran və mağazalarda əlverişli alış-veriş etmək mümkündür. Son bir neçə ildə biz həmçinin kiçik, orta və iri şirkətlər üçün mütərəqqi həlləri istifadəyə verdik. Misal kimi rahat, təhlükəsiz və sürətli ödəmələr vasitəsilə biznesin böyüməsinə kömək edən Visa Tap To Phone və B2B Connect həllərini göstərmək olar. Bununla yanaşı, biz sosial proqramlar da həyata keçiririk: She’s Next Empowered by Visa təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycanda qadın sahibkarlarını dəstəkləyirik, Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsi ilə tərəfdaşlıqda idmanın inkişafını təşviq edirik. Visa, müştərilərimiz və tərəfdaşlarımız ilə birgə, Azərbaycanda maliyyə və rəqəmsal inklyuzivliyinin getdikcə artmasına xidmət göstərməyə davam edəcək, – Visa-nın Azərbaycanda baş direktoru və regional meneceri Nurlan Hacıyev bəyan etdi.
Visa şirkəti Visa Cashless Forum toplantılarını 2017 ildən etibarən keçirir. Forum Azərbaycanda ilk dəfə 2020 ildə təşkil olunmuşdu.

В Азербайджане состоялся международный Visa Cashless Forum 2024
14 марта 2024 года более 300 участников международного форума обсудили развитие безналичной экономики в Азербайджане, финансовые инновации и тренды, а также будущее цифровых платежей.
БАКУ, 19 марта 2024 года — 14 марта в столице Азербайджана, Баку, состоялся международный Visa Cashless Forum 2024 — одно из ключевых мероприятий компании Visa на рынках Украины, Грузии, СНГ и Юго-Восточной Европы. Форум был посвящен новейшим тенденциям в сфере платежных технологий.
Мероприятие собрало более 300 участников, чтобы обсудить развитие безналичной экономики в Азербайджане, финансовые инновации и тренды, а также будущее цифровых платежей. Среди спикеров были представлены топ-менеджеры компании Visa, представители государственного и бизнес-сектора, международные и региональные специалисты в области платежных технологий и финансового рынка. Также в рамках Visa Cashless Forum состоялось подписание соглашения о сотрудничестве между компанией Visa и Фондом развития образования при Министерстве науки и образования Азербайджана.
В соответствии со слоганом мероприятия — Digital Azerbaijan («Цифровой Азербайджан»), в своих выступлениях эксперты подчеркнули, что Азербайджан — современное государство, которое уверенно движется по пути развития безналичной экономики, а также очертили перспективы, которые ждут платежную сферу по всему миру. Нурлан Гаджиев, старший директор, региональный менеджер Visa в Азербайджане, упомянул, что Азербайджан нередко становится первопроходцем во внедрении платежных решений: платформа трансграничных платежей для бизнеса Visa B2B Connect была внедрена в стране в 2021 году — впервые в регионе Центральной и Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки, включающем 88 стран.
Кристина Дорош, старший вице-президент, региональный менеджер Visa странах СНГ и Юго-Восточной Европы, Украине и Грузии, рассказала о глобальных финансовых трендах 2024 года: глобализации малых и средних бизнесов, развитии искусственного интеллекта и возвращении туризма. Уолтер Лирони (Walter Lironi), старший вице-президент, руководитель отдела консалтинга и Value-Added Services в регионе Центральной и Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки (СЕМЕА), поделился региональными трендами цифровых платежей: 86% оплат в СЕМЕА совершаются бесконтактно.
Годфри Салливан (Godfrey Sullivan), старший вице-президент, глава стратегии Visa в регионе CEMEA, поделился перспективами использования генеративного ИИ для развития бизнеса и сообщил, что уже существуют решения на основе ИИ, которые помогают выбирать товары для покупки.
Санжар Сулейманов (Sanzhar Suleimanov), старший директор, руководитель направления Visa Direct в Украине, Грузии, странах СНГ и Юго-Восточной Европы, поделился многообразием решений Visa для денежных переводов. Также в рамках форума состоялись дискуссионные панели о цифровой трансформации и развитии финтех-сектора в Азербайджане и деловая беседа о будущем маркетинга с участием Тарека Абдалла (Tarek Abdalla), маркетингового директора Visa в регионе CEMEA, и Дэна Бакстера (Dan Baxter), вице-президента по корпоративным коммуникациям Visa в регионе CEMEA.
«Ежедневно сотни тысяч азербайджанцев пользуются удобными платежными решениями Visa. Высокий уровень развития цифровых платежей в стране позволяет игрокам на рынке первыми запускать инновационные решения в большом регионе Центральной и Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки. Уникальность страны в том, что потребители и владельцы бизнеса быстро осваивают передовые платежные решения, а банки имеют необходимый уровень технологичного развития и инфраструктуру, чтобы их внедрять. Хочу поблагодарить наших партнеров за совместную работу по запуску технологичных решений и проектов. Совместно с вами мы будем продолжать работать над развитием безналичной экономики», — прокомментировала Кристина Дорош, старший вице-президент, региональный менеджер Visa в Украине, Грузии, странах СНГ и Юго-Восточной Европы.
«Азербайджан – стратегически важный рынок для Visa. За 27 лет присутствия в стране совместно с нашими партнерами мы внедрили огромное количество решений и технологий в разных сферах. Например, платить девайсами стало нашим повседневным методом, стало возможно оплачивать проезд бесконтактно на Абшеронском кольцевом железнодорожном маршруте, совершать платежи с помощью QR-кода в сети государственных услуг ASAN или делать выгодные покупки в ресторанах и магазинах представленных на платформе Pay City. За последние несколько лет мы также запустили передовые решения для малых, средних и крупных компаний. К примеру, Visa Tap To Phone и B2B connect, которые помогают бизнесу расти за счет удобных, безопасных и быстрых платежей. При этом мы реализуем наши социальные инициативы — поддерживаем предпринимательниц в Азербайджане через инициативу She’s Next Empowered by Visa и стимулируем развитие спорта благодаря партнерству с Национальным олимпийским комитетом Азербайджана. Visa продолжит и дальше развивать финансовую и цифровую инклюзию в Азербайджане вместе с нашими клиентами и партнерами», — заявил Нурлан Гаджиев, старший директор, региональный менеджер Visa в Азербайджане.
Компания Visa проводит Visa Cashless Forum с 2017 года. Впервые в Азербайджане форум прошел в 2020 году.