Azərbaycanda fintek startapların qlobal innovasiya yarışması olan Visa Everywhere Initiative müsabiqəsinə ərizələrin qəbulu başlandı
Bakı, 20 aprel 2023 – Azərbaycanda açıq innovasiyaların qlobal yarışması olan Visa Everywhere Initiative 2023 (VEI) müsabiqəsində iştirak üçün ərizələrin verilməsi başlandı. Bu müsabiqədə iştirak edən startapçılar ödəmələr və ticarət sahəsində gələcəyin çağırışlarını çözmək üçün ən qabaqcıl məhsullarını təqdim edirlər. Ərizələrin qəbulu saytda mayın 14-dək davam edəcək.
Pul mükafatlarından savayı VEI qalibləri Visa-nın bankçılıq, ticarət, vençur və dövlət sektorlarında geniş tərəfdaşlar şəbəkəsinə çıxış əldə edirlər. Qaliblər həmçinin ən etibarlı və dəyərli qlobal brendlərdən biri tərəfindən tanınır.
Mərkəzi və Şərqi Avropa – Yaxın Şərq – Afrika (ingiliscə ixtisarı CEMEA) regionunda seçmə müsabiqəsinin finalı 27 iyulda TechCrunch platformasında (texnoloji sektor və startap ekosistemi üzrə ixtisaslaşan aparıcı onlayn dərgi) canlı yayımlanacaq. Regional müsabiqənin qalibi ABŞ-ın San-Fransisko şəhərində TechCrunch Disrupt konfransı çərçivəsində keçiriləcək qlobal finalda iştirak etmək haqqı qazanacaq.
Bu il CEMEA regional müsabiqədə ilk dəfə Fintechs Innovating in Risk Excellence (“Finteklərin risk mükəmməlliyində innovasiyaları”) və ya qısaca FIIRE adlı yeni mükafat təqdim olunacaq. Visa-nın Emirates NBD bankı ilə keçirtdiyi bu xüsusi nominasiyada dələduzluqla mübarizə, kibertəhlükəsizlik və kredit risklərinin idarə edilməsi ilə məşğul olan startaplar yarışacaqlar. Visa və Emirates NBD tərəfindən birgə qiymətləndirmədən sonra qalib layihə təyin olunacaq. Qalib 25 000 ABŞ dolları mükafat, eləcə də regionun aparıcı banklarından biri olan Emirates NBD ilə işbirliyi qurmaq fürsətini əldə edəcək.
“Visa Everywhere Initiative müsabiqəsi fintek şirkətlərinə və sahibkarlara ödəmələr və ticarət sahəsində ən innovativ və effektiv həlləri nümayiş etdirməyə imkan verən platformadır”, - deyə Visa-nın baş direktoru, Azərbaycan üzrə meneceri Nurlan Hacıyev bildirib. – Finteklər nəhəng potensiala malikdirlər: yüksək texnologiyalı yeniliklər sayəsində onlar fəaliyyət göstərdikləri bazarlara, xüsusən də ənənəvi olaraq maliyyə xidmətləri ilə yetərincə əhatə olunmayan insanlara böyük sosial faydalar gətirə bilərlər. Visa-da biz hesab edirik ki, rəqəmsal iqtisadiyyata əlçatanlıq ədalətli və inklyuziv inkişafa təkan verir, və VEI müsabiqəsi bu yolda liderlik edən novatorları dəstəkləmək üçün mühüm vasitədir.”
VEI proqramına 2015 ildə start verildiyindən etibarən, dünyanın 100-dən çox ölkəsindən olan şirkətlər 16 milyard ABŞ dollarından artıq maliyyə resursları əldə ediblər. Bundan başqa, bütün dünyanı əhatə edən 12 000 startapdan ibarət bir camiə yaradılıb. Dünyanın beş regionundan 4 000 startapların iştirak etdiyi ötən ilki müsabiqənin mükafat fondu 530 000 ABŞ dollarından artıq idi. VEI 2022-nin böyük qalibi olmuş Nigeriyanın ThriveAgric şirkəti 100 000 dollar məbləğində VEI Global mükafatı, eləcə də 20 000 dollarlıq Visa Direct xüsusi mükafatı aldı.
VEI iddialı, innovativ sahibkarlar axtarır. Məqsəd yerli icmaların imkanlarını genişləndirərək istənilən miqyasda və sektorda fəaliyyət göstərən bizneslərə ödəmələr və ticarət sahəsində həllər təqdim etməkdir, o cümlədən:
Biz hansı layihələr axtarışındayıq
Rəqəmsal xidmətlərin göstərilməsi alətləri / rəqəmsal emitentlər
- Blokçeyn və kriptovalyutalar
- Kraudfandinq
- Bankçılıq xidmət kimi (BaaS)
- BIN sponsorlar
- Emitentlər / prosessorlar
- Proqram menecerləri
Rəqəmsal emissiya
- Kreditləşmənin alternativ formaları
- Şəxsi maliyyənin idarə edilməsi
- Pul köçürmələri
- Rəqəmsal bankçılıq (neobankla)
Rəqəmsal pul kisələri, şəxsdən şəxsə (P2P) ödəmələr və köçürmələr
- Əməkdaşlar üçün bonuslar
- Kreditor borclar
- Korporativ kartlar (xərclərin idarə edilməsi)
Maliyyə sahəsində satıcılar və/ya istehlakçılar üçün əlavə funksional
- Məlumatlar və analitika
- Eyniləşdirmə, təsdiqetmə və təhlükəsizlik
- Sığorta sahəsində texnologiyalar (InsurTech)
- Loyallıq proqramları
- Ticari xidmətlər və alətlər
- Ödəmələrin emalı və keçirilməsi üçün infrastruktur
- Pərakəndə satış
- Sair
Kiçik və orta biznesin inkişafı
- Pul hərəkətləri (ödəmələr, daxili köçürmələr (Intra-account), P2P həllərin təchizatçıları və ödənişlər)
- Rəqəmsal ödənişlərin qəbuluna hazırlıq (elektron ticarət, smartfon vasitəsilə ödənişlərin qəbulu)
- Risklərin idarə edilməsi (pulların qaytarılması və s.)
- Brend menecment (icmaların idarə edilməsi və s.)
2023 ildə yeni kateqoriyalar:
- Ekologiya və dayanıqlı inkişaf sahəsində finteklər
- Risklərin idarə edilməsi
- Şəhərdə hərəkətlilik
2023 ildə regional mükafatlar
- VEI CEMEA Regionals – birinci yer: 20 000 ABŞ dolları
- VEI CEMEA Regionals – tamaşaçı rəğbəti mükafatı: 10 000 ABŞ dolları
- VEI CEMEA Regionals – risklərin idarə edilməsi sahəsində xüsusi nominasiyanın qalibi: 25 000 ABŞ dolları
Qlobal finalın təltifləri və pul mükafatları
- VEI Global – mütləq qalib: 50 000 ABŞ dolları
- VEI Global – tamaşaçı rəğbəti mükafatı: 10 000 ABŞ dolları
- VEI Global – Visa Direct: 10 000 ABŞ dolları
- Bundan əlavə, 5 finalçının hamısı öz şirkətlərini TechCrunch Disrupt konfransında Expo Hall firma pavilyonunda təqdim edə biləcək.
Mütləq qalib və Visa Direct nominasiyasında qalib həmçinin tamaşaçı rəğbəti mükafatına iddia edə bilərlər.

Visa Everywhere Initiative предоставляет стартапам возможность решить самые насущные задачи в сфере платежей и коммерции, а также – шанс получить денежные призы, популяризировать свою компанию на глобальном уровне и получить признание от одного из самых надежных мировых брендов
Баку, 20 апреля 2023 г. – В Азербайджане открыт прием заявок на участие в конкурсе Visa Everywhere Initiative 2023 (VEI), глобальном конкурсе открытых инноваций, в ходе которого стартапы представляют свои передовые продукты для решения задач будущего в сфере платежей и коммерции. Прием заявок продлится до 14 мая на сайте.
Помимо денежных призов, победителям VEI предоставляется доступ к обширной сети партнеров Visa в банковском, торговом, венчурном и государственном секторах. Победители также получают признание от одного из самых надежных и ценных глобальных брендов.
Финал отбора в регионе Центральной и Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки (CEMEA) будет транслироваться 27 июля в прямом эфире на сайте TechCrunch — ведущего онлайн-издания, специализирующегося на технологической отрасли и экосистеме стартапов. Стартап, победивший на региональном этапе конкурса, примет участие в глобальном финале, который состоится 19 сентября на TechCrunch Disrupt конференции в Сан-Франциско (США).
В этом году на конкурсе в регионе CEMEA впервые вручат награду в области безопасности и управления рисками — Fintechs Innovating in Risk Excellence, или FIIRE. В рамках специальной номинации Visa в партнерстве с Emirates NBD будут искать глобальных финтех-игроков в таких областях, как противодействие мошенничеству, кибербезопасность и управление кредитными рисками. После совместной оценки представителями Visa и Emirates NBD проект-победитель получит приз в размере 25 000 долларов США и возможность поработать с Emirates NBD, ведущим банком региона.
«Конкурс Visa Everywhere Initiative — это платформа, которая позволяет финтех-компаниям и предпринимателям демонстрировать самые новаторские и эффективные решения в сфере платежей и коммерции, — прокомментировал Нурлан Гаджиев, старший директор, региональный менеджер в Азербайджане. — Потенциал финтехов огромен: благодаря высокотехнологическим инновационным решениям они способны принести обширные социальные преимущества на рынки, где работают, особенно когда речь идет о предоставлении финансовых услуг тем, кто традиционно был недостаточно обеспечен ими. Мы в Visa считаем, что доступ к цифровой экономике способствует справедливому и инклюзивному росту, а конкурс VEI является важным средством поддержки новаторов, играющих ведущую роль в этом направлении».
С момента запуска VEI в 2015 году компании из более чем 100 стран получили финансирование в размере более 16 миллиардов долларов США, а также была создано комьюнити, включающее почти 12 000 стартапов со всего мира. В прошлом году в ходе конкурса, в котором приняли участие более 4 000 стартапов из пяти регионов, был выделен призовой фонд в размере более 530 000 долларов США. Нигерийская компания ThriveAgric, победитель VEI 2022, получила главный приз VEI Global в размере 100 000 долларов США, а также специальный приз Visa Direct в размере 20 000 долларов США.
VEI ищет амбициозных предпринимателей-инноваторов, которые расширяют возможности местных сообществ, предоставляя решения в сфере платежей и коммерции для бизнесов любого масштаба и сектора, в том числе:
Инструменты предоставления цифровых услуг и цифровые эмитенты
• Блокчейн и криптовалюты
• Краудфандинг
• Банкинг как услуга (BaaS)
• BIN спонсоры
• Эмитенты/процессоры
• Программные менеджеры
Цифровая эмиссия
• Альтернативные формы кредитования
• Управление личными финансами
• Денежные переводы
• Цифровой банкинг (необанки)
• Цифровые кошельки, P2P-платежи и переводы
• Бонусы для сотрудников
• Кредиторская задолженность
• Корпоративные карты (управление расходами)
Дополнительные функции для продавцов и/или потребителей в сфере финансов
• Данные и аналитика
• Идентификация, аутентификация и безопасность
• Технологии в сфере страхования (InsurTech)
• Программы лояльности
• Торговые сервисы и инструменты
• Инфраструктура для обработки и проведения платежей
• Розничная торговля
• Другое
Восстановление малого и среднего бизнеса
• Движение денег (денежные выплаты, внутренние переводы (Intra-account), поставщик P2P и платежи)
• Готовность к приему цифровых платежей (электронная коммерция и прием платежей с помощью смартфона)
• Управление рисками (возврат денег и т. д.)
• Бренд-менеджмент (управление сообществами и т. д.)
Новые категории в 2023 году:
• Финтехи в сфере экологии и устойчивого развития
• Управление рисками
• Городская мобильность
Региональные призы 2023 года
• VEI CEMEA Regionals первое место: 20 000 долларов США
• VEI CEMEA Regionals приз зрительских симпатий: 10 000 долларов США
• VEI CEMEA Regionals победитель специальной номинации в сфере управления рисками: 25 000 долларов США
Награды и денежные призы глобального финала
• VEI Global абсолютный победитель: 50 000 USD долларов США
• VEI Global приз зрительских симпатий: 10 000 USD долларов США
• VEI Global – Visa Direct: 10 000 USD долларов США
• Кроме того, все 5 финалистов смогут представить свои компании на TechCrunch Disrupt в фирменном павильоне Expo Hall.
Абсолютный победитель и победитель в номинации Visa Direct также имеют право претендовать на приз зрительских симпатий.