Visa Tariq Mahmudu Mərkəzi və Şərqi Avropa – Yaxın Şərq – Afrika üzrə Regional prezident təyin edir
Bakı, 20 iyun 2025 – Visa şirkəti bu gün c-b Tariq Mahmudun Mərkəzi və Şərqi Avropa – Yaxın Şərq – Afrika (CEMEA) üzrə Regional Prezident vəzifəsinə təyinatını elan etdi. Tanınmış Visa lideri olan c-b Mahmud yeni rolunda 86-dan artıq innovativ və sürətlə inkişaf edən bazarda Visa-nın fəaliyyətini istiqamətləndirəcək. Hazırda CEMEA regionunda Visa 23 yerli ofisdən 1800-dən çox müştəriyə xidmət edir.
C-b Mahmud bu rola 30 ildən çox bank və ödəmələr təcrübəsi gətirir. Sonuncu iş yerində o, Londonda yerləşərək, Visa-nın Avropa regionu üzrə əlavə dəyərli xidmətlərin başçısı kimi çalışıb. Visa-da ilk vəzifəsi isə 2019 ildə Cənub-Şərqi Asiya üzrə qrup ölkə meneceri (Sinqapur ofisi) olmuşdur. Visa-ya qoşulmazdan öncə o, Ahli United Bank, ANZ və HSBC-də yüksək vəzifələrdə işləyib. Yeni təyinatın dərhal ardından c-b Mahmud Dubayda yerləşərək Visa-nın Qlobal Bazarlar üzrə qrup prezidenti c-b Oliver Cenkinin /Oliver Jenkyn/ birbaşa tabeliyində çalışacaq.
Bu vəzifədə Tariq Mahmud /Tareq Muhmood/ c-b Əndrü Torreni /Andrew Torre/ əvəz edir. C-b Torre bir az bundan qabaq Visa-nın Əlavə dəyərli xidmətlər biznesinin qlobal direktoru təyin edilib. 2021 ildən etibarən Visa-nın əlavə dəyərli xidmətləri ildə 20% artım göstərərək dünya miqyasında 9 milyard ABŞ dollarlıq biznesə çevrilib.
“Biz Visa-nın ən sürətlə inkişaf edən regionuna rəhbərlik etmək və rəqəmsal ödəmələrin gələcəyini yolda inamla adlamaq üçün maliyyə xidmətləri, texnologiya və yüksək artım bazarlarında səriştə kəsişməsində Tariq kimi dərin təcrübəli bir lider təyin etməkdən fərəhlənirik,” – deyərək cənab Cenkin şərh verdi. “Karyerası boyu Tariq 13 ölkədə çalışıb və fərqli, mürəkkəb və yüksək artım templəri ilə səciyyələnən bazarlarında Visa-nın ən iri müştəriləri ilə tərəfdaşlığı qurub saxlayıb. O, yeni vəzifəyə bənzərsiz qlobal perspektiv, dünya səviyyəli liderlik və isbat olunmuş təcrübə gətirir.”
“CEMEA regionuna rəhbərlik etmək və bir çox dinamik bazarda ödəmələrin, ticarətin və pul hərəkətinin gələcəyini transformasiya edəcək misilsiz tərəqqini davam etdirmək böyük şərəfdir,” – deyərək cənab Mahmud qeyd etdi. "Karyeramın üçdə birindən çoxunu regionda keçirmiş bir adam kimi, daha çox istehlakçını, satıcını və iqtisadiyyatı əhatə edərək rəqəmsal ödəmələri genişləndirmək üçün bu inanılmaz fürsətdən heyrətlənirəm. Regiondakı müştərilər və tərəfdaşlarla birgə böyümək üçün müstəsna komandamız ilə yaxından işləməyi səbirsizliklə gözləyirəm."

Visa назначила Тарека Махмуда региональным президентом в Центральной и Восточной Европе, странах Ближнего Востока и Африки
Баку, 20 июня 2025 – Сегодня Visa (NYSE: V) объявила о назначении Тарека Махмуда на должность регионального президента в Центральной и Восточной Европе, в странах Ближнего Востока и Африки (CEMEA). На новой позиции опытный лидер Visa будет отвечать за управление операционной деятельностью на более чем 86 динамично развивающихся и инновационных рынках. В регионе CEMEA компания Visa обслуживает более 1 800 клиентов через 23 локальных офиса.
Новый региональный президент Visa обладает более чем 30-летним опытом в банковской и платежной индустрии. До этого назначения он возглавлял направление Value-Added Services в европейском регионе компании, работая в Лондоне. Работу в Visa Тарек Махмуд начал в 2019 году на позиции регионального менеджера по странам Юго-Восточной Азии с офисом в Сингапуре. До прихода в компанию он занимал руководящие должности в Ahli United Bank, ANZ и HSBC. В новой роли он будет работать из офиса в Дубае и напрямую подчиняться президенту группы Global Markets, Оливеру Дженкину.
Тарек Махмуд сменил на позиции Эндрю Торре, который недавно был назначен президентом направления Visa Value-Added Services — динамично развивающегося глобального бизнеса с доходов в 9 миллиардов долларов, демонстрирующего ежегодный рост на уровне 20% с 2021 года.
«Мы рады назначить лидера с таким обширным опытом на пересечении финансовых услуг, технологий и быстроразвивающихся рынков для управления самым активно растущим регионом Visa, чтобы продолжить развивать цифровые платежи в регионе CEMEA, — отметил Оливер Дженкин. – На протяжении своей карьеры Тарек работал в 13 странах и привнесет в работу на новой позиции уникальное глобальное видение, выдающиеся лидерские качества и подтвержденный опыт успешного сотрудничества с крупнейшими клиентами Visa на различных рынках».
«Для меня большая честь возглавить регион CEMEA и продолжить впечатляющий прогресс, достигнутый в трансформации будущего платежей, торговли и движения денежных средств на таких динамичных рынках, — отметил Тарек Махмуд. - Проведя более трети своей карьеры в этом регионе, я вдохновлен возможностью еще шире развивать цифровые платежи, чтобы они были доступны для большего числа потребителей, торговых точек и экономик. Я с нетерпением жду возможности работать с нашей выдающейся командой, чтобы обеспечивать совместный рост с клиентами и партнерами по всему региону».