Visa Azərbaycandakı fəaliyyətini genişləndirir və Bakıda yeni ofis açır
Bakı, 22 sentyabr 2025-ci il - Rəqəmsal ödənişlər sahəsində dünya lideri olan Visa (NYSE: V) bu gün Azərbaycanda yeni ofisinin açıldığını elan etdi. Bu mühüm hadisə Visa-nın ölkədə fəaliyyətini genişləndirmək və ölkənin ödəniş sənayesinin gələcək tərəqqisini dəstəkləmək istəyini əks etdirir.
Yeni ofisin açılması komandanın genişləndirilməsi ilə müşayiət olunur. Bakı ofisində biznesin inkişafı, konsaltinq, məhsul və marketinq komandaları işləyir. Visa bu addım sayəsində bütün Azərbaycan üzrə maliyyə qurumları, müəssisə və istehlakçılara dəstəyi gücləndirmək niyyətindədir.
"Bakıda yeni ofisin açılması Azərbaycanın müasir ödəniş texnologiyalarına güclü tələbatı olan regionun ən dinamik bazarlarından biri kimi Visa-nın strateji rolunu bir daha təsdiqləyir," – deyə, Visa-nın Mərkəzi və Şərqi Avropa – Yaxın Şərq – Afrika (CEMEA) ölkələri üzrə Regional Prezidenti Tareq Mahmud bildirib. "Yeni ofis Visa-nın yerli tərəfdaşlarla əlaqələrini möhkəmləndirəcək, ödəniş sektorunun inkişafına təkan verəcək və Azərbaycanın uzunmüddətli iqtisadi artımını dəstəkləyəcək."
"Visa uzun illərdir ki, bizim üçün etibarlı və strateji tərəfdaşdır. Bu müddət ərzində biz yüzlərlə layihə həyata keçirmişik ki, onların da çoxu təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütün region üçün innovativ idi. Bunlara ölkənin ilk rəqəmsal kartının istifadəyə verilməsi, tokenizasiyanın tətbiqi, sahibkarların smartfonlar vasitəsilə ödənişləri qəbul etmək imkanı daxildir. Əminəm ki, Visa komandasının Bakıda yeni ofisinin açılması əməkdaşlığımız üçün yeni üfüqlər açacaq və bizə daha effektiv nəticələr əldə etməyə imkan verəcəkdir”, – deyə Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri və Baş icraçı direktoru Fərid Hüseynov bildirib.
"Visa ilə tərəfdaşlığımız sadəcə uzunmüddətli əməkdaşlıq deyil, bu, ölkənin maliyyə ekosisteminin inkişafı üçün etimad və ortaq öhdəlikdir. 1997-ci ildə ilk Visa və ABB çip kartlarının istifadəyə verilməsindən Visa-nın qabaqcıl “Mobility & Transport Transaction” (MTT) texnologiyasının tətbiqinə qədər bütün istiqamətlərdə innovasiyalara və ödənişlərin rəqəmsallaşdırılmasına can atmışıq. Biz fəxr edirik ki, ABB müştəriləri dünya səviyyəli xidmətlərdən istifadə edərək alış-verişlərini tez, rahat və təhlükəsiz şəkildə ödəyə bilirlər”, – deyə ABB İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov bildirib.
Son illərdə Visa Azərbaycandakı fəaliyyətini yeni texnologiyaların tətbiqi hesabına əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirmiş və çox sayda yeni texnologiya tətbiq etmişdir. Əsas təşəbbüslər arasında Visa Token Service (rəqəmsal pul kisələri vasitəsilə ödənişləri mümkün edən xidmət) texnologiyası, CEMEA regionunda ilk dəfə istifadəyə verilmiş və hazırda Azərbaycanın 7 bankı tərəfindən dəstəklənən Visa B2B Connect (sürətli banklararası beynəlxalq əməliyyatlar üçün), habelə 9 yerli bankın dəstəklədiyi Visa Tap to Phone var. Bundan əlavə, Visa Bakı-Sumqayıt marşrutu üzrə bütün 14 stansiyada "tap-to-drive" ödənişlərini mümkün edən və bir əməliyyatda 24 saat ərzində ictimai nəqliyyatda gedişi özündə birləşdirən Mobility & Transit Transaction (MTT) model texnologiyasını tətbiq etmişdir ki, bu da CISSEE regionunda ilk belə tətbiqdir.

Visa расширяет присутствие в Азербайджане и открывает новый офис в Баку
Открытие нового филиала подчеркивает стратегическую роль азербайджанского рынка и стремление Visa внести свой вклад в развитие безналичной экономики страны.
Баку, 22 сентября , 2025 – Visa (NYSE: V), мировой лидер в сфере цифровых платежей, сегодня объявила об открытии нового офиса в Азербайджане. Это важное событие отражает стремление компании расширить своё присутствие и поддержать дальнейшее развитие платёжной индустрии страны.
Открытие нового офиса сопровождается расширением команды. В бакинском офисе работают команды развития бизнеса, консалтинга, продуктов и маркетинга. Благодаря этому шагу Visa намерена усилить поддержку финансовых учреждений, бизнеса и потребителей в Азербайджане.
«Открытие нового офиса в Баку подчёркивает стратегическую роль Азербайджана для Visa как одного из самых динамичных рынков региона с высоким спросом на современные платёжные технологии», — заявил Тарек Махмуд, региональный президент Visa в Центральной и Восточной Европе, в странах Ближнего Востока и Африки (CEMEA). «Новый офис поможет укрепить отношения Visa с местными партнерами и будет способствовать развитию платёжного сектора для долгосрочного экономического роста Азербайджана».
«Visa уже много лет является для нас надежным и стратегическим партнёром. За это время мы реализовали сотни проектов, многие из которых стали инновационными не только для Азербайджана, но и для всего региона. Среди них — запуск первой цифровой карты в стране, внедрение токенизации и возможность приёма платежей через смартфон для предпринимателей. Уверен, что открытие нового офиса Visa в Баку и расширение её команды откроет новые горизонты для нашего сотрудничества и позволит достичь ещё более впечатляющих результатов», — сказал Фарид Гусейнов, председатель Правления и Главный исполнительный директор Kapital Bank.
«Наше партнёрство с Visa — это не просто многолетний опыт совместной работы, это доверие и общее стремление к развитию финансовой экосистемы страны. С момента выпуска первой чиповой карты Visa и ABB в 1997 году до внедрения передовой технологии Visa Mobility & Transport Transaction (MTT), мы неизменно стремились к инновациям и цифровизации платежей. Мы гордимся тем, что клиенты ABB могут оплачивать покупки быстро, удобно и безопасно, пользуясь сервисами мирового уровня», — прокомментировал Аббас Ибрагимов, Председатель правления ABB.
В последние годы Visa заметно усилила своё присутствие в Азербайджане и внедрила много новых технологий. Среди ключевых инициатив – технология Visa Token Service, позволяющая совершать платежи через цифровые кошельки; решение Visa B2B Connect, которое впервые было запущено в Азербайджане из 88 стран региона CEMEA и обеспечивает быстрые трансграничные банковские транзакции; технология Visa Tap to Phone, которую поддерживают 9 местных банков. Кроме того, Visa внедрила технологию Mobility & Transit Transaction (MTT) model которая позволяет бесперебойно оплачивать проезд на всех 14 станциях маршрута Баку-Сумгаит и объединяет оплаты за проезд в общественном транспорте за 24 часа в одну транзакцию, что стало первым подобным внедрением в регионе CISSEE.