Azərbaycanda fintek startapların qlobal innovasiya yarışması olan Visa Everywhere Initiative müsabiqəsinə ərizələrin qəbulu başlandı
Visa Everywhere Initiative (VEI) təşəbbüsü startaplara ödəmələr və ticarət sahəsində ən zəruri çağırışlara cavab vermək, eləcə də pul mükafatları almaq, şirkətlərini qlobal səviyyədə tanıtdırmaq və dünyanın ən etibarlı brendlərindən birinin rəğbətini qazanmaq imkanını verir
VEI proqramı 2015 ildə başlayandan bəri dünyanın 100-dən çox ölkəsindən olan 15 000-dən çox startap şirkət toplam 48 milyard ABŞ dollarından artıq maliyyə resursları əldə edib
BAKI, 27 mart 2024 — Azərbaycanda açıq innovasiyaların qlobal yarışması olan Visa Everywhere Initiative (VEI) 2024 müsabiqəsində iştirak üçün ərizələrin qəbulu başlandı. Bu müsabiqədə iştirak edən startapçılar ödəmələr və kommersiya sahələrində gələcəyin çağırışlarını çözmək üçün öz məhsullarını təqdim edirlər.
Pul mükafatlarından başqa, VEI qalibləri Visa-nın bankçılıq, ticarət, vençur və dövlət sektorlarında geniş tərəfdaşlıq şəbəkəsinə çıxış əldə edirlər. Qaliblər həmçinin dünyanın ən etibarlı və dəyərli brendlərindən biri tərəfindən tanınırlar.
Müsabiqədə iştirak üçün ərizələr 25 martdan başlayaraq 6 mayadək qəbul olunur. Seçilmiş iştirakçılar Mərkəzi və Şərqi Avropa – Yaxın Şərq – Afrika (ingiliscə ixtisarı CEMEA) regionunda 17 iyul tarixində virtual formatda keçiriləcək seçmə müsabiqəsinə qatılacaqlar. Regional müsabiqədə qələbə qazanmış startap, ABŞ-ın San-Fransisko şəhərində TechCrunch Disrupt konfransı çərçivəsində keçiriləcək qlobal finalda iştirak etmək və Qərbi Avropa, Asiya – Sakit Okeanı, Latın Amerikası və Şimal Amerika seçmə mərhələlərinin qalibləri ilə birgə dünya birinciliyi uğrunda yarışmaq haqqı qazanacaq.
“Visa Everywhere Initiative təşəbbüsü fintek şirkətlərinə və sahibkarlara ödəmələr və elektron ticarət sahəsində gələcəyin çağırışlarına cavab verən ən innovativ və effektiv həlləri nümayiş etdirməyə imkan verən qüvvətli platformadır”, - deyərək Visa-nın Cənub-Şərqi Avropa, MDB, Ukrayna və Gürcüstan üzrə baş vitse-prezidenti və regional meneceri Kristina Doroş şərh verdi. – Finteklər işlədikləri bazarlara bir çox sosial faydalar təklif edə bilərlər, xüsusən də ənənəvi olaraq maliyyə xidmətləri ilə yetərincə əhatə olunmayan insanlara kömək etmək potensialına malikdirlər. Visa-da biz inanırıq ki, rəqəmsal iqtisadiyyata qoşulma ədalətli və inklyuziv inkişafa təkan verir. VEI müsabiqəsi fintekləri dəstəkləyən, uğur qazanmaları üçün onlara kiçik, lakin vacib addımları atmağa kömək edən mühüm vasitədir.”
VEI təşəbbüsünə 2015 ildə ABŞ-da start verildiyindən sonra o, tez bir zamanda qlobal səviyyəyə yüksəldi. İndiyədək proqramda iştirak etmiş 15 000-ə yaxın startap toplam 48 milyard ABŞ dollarından artıq maliyyə resursları əldə edib. VEI 2023-ün qlobal qalibi olmuş Nigeriyanın DrugStoc şirkəti 50 000 dollar məbləğində VEI Global mükafatını, eləcə də 10 000 dollarlıq tamaşaçı rəğbəti mükafatını qazandı.
Biz hansı layihələr axtarışındayıq
Biz istehlakçılar və sahibkarlar üçün innovativ ödəmə və ticarət həlləri təmin edən məhsullar arayırıq. Aşağıdakı texnologiyalar təklif edən fintek startaplara üstünlük veriləcək:
İnkişaf edən texnologiyalar
- Süni intellekt
- Böyük verilənlər / Açıq bankçılıq
- Bulud hesablamaları (cloud computing)
- Rəqəmsal eyniləşdirmə və biometriya
- Kibertəhlükəsizlik və məxfilik
- Dələduzluğun qarşısının alınması və risklərin idarə edilməsi
- Alternativ maliyyə
- Alternativ kreditləşmə
- Gələcəyin sədaqət proqramları
Pul hərəkəti
- Pul köçürmələri
- Şəxsdən şəxsə (P2P) və transfer köçürmələri
- Transsərhəd ödəmələr
- Biznesdən istehlakçıya (B2C) ödənişlər
- Biznesdən biznesə (B2B) ödəmələrin ahəngdarlığı (payments orchestration)
Xidmət göstərilməsi alətləri (kommersiya və bankçılıq)
- Açıq ticari platformalar (marketpleyslər) və elektron ticarət
- Yapı-içi maliyyə
- Əsas bankçılıq (core banking) və bank xidmətlərinin göstərilməsi alətləri
- Fintek aqreqatorlar
- Rəqəmsal ödənişlərin qəbulu
- Bankçılıq xidmət qismində (BaaS)
Neobanklar və vasitəçilər
- Neobanklar / rəqəmsal banklar
- Mobil operatorlar
- Rəqəmsal vasitəçilər (digital brokerages)
- Rəqəmsal pulqabları
Kreditləşmə
- Ticari kreditləşmə
- “İndi al, sonra ödə“ (BNPL) həlləri
- İstehlak kreditləşməsi
- Kapital təchizatçıları
Sosial şəbəkələr, kontent yaradıcıları və oyunlar
- Kontent yaradıcıları üçün platformalar və xidmətlər
- NFT-marketpleyslər
- Kolleksiya əşyaları
- Oyun pulqabları və tokenləşmə
- Oyun-daxili ödənişlər və əməliyyatlar
- “Giq” iqtisadiyyatı üçün alətlər
2024 ilin sair kateqoriyaları
- Dayanıqlı maliyyə texnologiyaları
- Risk idarəetməsi
Mükafatlar
Müsabiqənin regional mərhələsində aşağıdakı pul mükafatları təqdim olunacaq:
- VEI CEMEA Regionals – birinci yer: 20 000 ABŞ dolları
- VEI CEMEA Regionals – tamaşaçı rəğbəti mükafatı: 10 000 ABŞ dolları
Regionumuzda müsabiqədə iştirak ərizələrinin verilməsi üçün son müddət 6 maydır. Visa Everywhere Initiative haqqında daha ətraflı məlumatı bu keçidlə əldə edə bilərsiniz.

Visa Everywhere Initiative предоставляет стартапам возможность ответить на самые насущные вызовы в сфере платежей и коммерции, а также — шанс получить денежные гранты, популяризировать свою компанию на глобальном уровне и получить признание от одного из самых надежных брендов мира.
С момента запуска VEI в 2015 году более 15 000 стартапов из более 100 стран получили финансирование на общую сумму более 48 миллиардов долларов США.
БАКУ, 27 марта 2024 года — В Азербайджане открыт прием заявок на участие в Visa Everywhere Initiative (VEI) 2024, глобальной программе открытых инноваций и конкурсе, в рамках которого стартапы представляют свои решения для решения задач будущего в сфере платежей и коммерции.
Помимо финансовой поддержки, победителям VEI предоставляется доступ к широкой сети партнеров Visa в банковском, торговом, венчурном и государственном секторах. Победители также получат признание от одного из самых надежных и ценных брендов мира.
Заявки на участие в конкурсе принимаются с 25 марта по 6 мая. Отобранные участники попадут на следующий этап конкурса в регионе Центральной и Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки (CEMEA), который пройдет в виртуальном формате 17 июля. Стартап, победивший на региональном этапе, примет участие в глобальном финале, соревнуясь с победителями европейского, азиатско-тихоокеанского, латиноамериканского и североамериканского отборов на конференции TechCrunch Disrupt в Сан-Франциско (США) 29 октября 2024 года.
«Инициатива Visa Everywhere Initiative — это мощная платформа, позволяющая финтех-компаниям и предпринимателям продемонстрировать наиболее новаторские и эффективные решения, отвечающие на вызовы будущего в сфере платежей и коммерции, — прокомментировала Кристина Дорош, старший вице-президент, региональный менеджер Visa в странах СНГ и Юго-Восточной Европы, Украине и Грузии. — Финтех-компании могут потенциально предложить рынкам, на которых работают, множество социальных преимуществ, особенно когда речь идет о предоставлении финансовых услуг тем, кто традиционно имел к ним ограниченный доступ. В Visa мы верим, что доступ к цифровой экономике способствует справедливому и инклюзивному росту, и VEI — это важный инструмент поддержки финтех-компаний, помогающий им делать небольшие, но значительные шаги для достижения успеха».
Программа Visa Everywhere Initiative впервые была запущена в США в 2015 году и быстро вышла на глобальный уровень. На сегодняшний день в конкурсе приняли участие около 15 000 стартапов, которые получили финансирование на общую сумму более 48 миллиардов долларов США. Нигерийская компания Drugstock, победитель VEI 2023, получила главный грант VEI Global в размере $50 000, а также приз зрительских симпатий в размере $10 000.
Мы ищем продукты, которые предлагают инновационные платежные и торговые решения для потребителей и компаний. В приоритете финтех-стартапы, использующие следующие технологии:
Развивающиеся технологии
- Искусственный интеллект
- Big Data/Open Banking
- Облачные вычисления (cloud computing)
- Цифровая идентификация и биометрия
- Кибербезопасность и конфиденциальность
- Предупреждение мошенничества и управление рисками
- Альтернативные финансы
- Альтернативное кредитование
- Программы лояльности будущего
Движение денег
- Денежные переводы
- P2P и трансферные переводы
- Трансграничные платежи
- B2C (выплаты)
- Оркестрация платежей (payments orchestration) B2B
Инструменты предоставления услуг (коммерция и банкинг)
- Маркетплейсы и электронная коммерция
- Встроенные финансы
- Core Banking и инструменты предоставления банковских услуг
- Финтех-агрегаторы
- Прием цифровых платежей
- Банкинг как услуга (BaaS)
Необанки и посредники
- Необанки/цифровые банки
- Мобильные операторы
- Цифровые посредники (Digital Brokerages)
- Цифровые кошельки
Кредитование
- Коммерческое кредитование
- BNPL
- Потребительское кредитование
- Поставщики капитала
Социальные сети, создатели контента и игры
- Платформы и услуги для создателей контента
- NFT-маркетплейсы
- Коллекционные предметы
- Игровые кошельки и токенизация
- Внутриигровые платежи и транзакции
- Инструменты гиг-экономики
Другие категории 2024 года
- Устойчивые финансовые технологии
- Управление рисками
Гранты
На региональном этапе конкурса будут вручены следующие денежные гранты:
- VEI CEMEA Regionals, первое место: 20 000 долларов США.
- VEI CEMEA Regionals, приз зрительских симпатий: 10 000 долларов США.
Конечный срок приема заявок на участие в Visa Everywhere Initiative в регионе — 6 мая. Дополнительную информацию о VEI можно получить по ссылке.