Azərbaycanda qadın sahibkarlar üçün ilk beynəlxalq She’s Next Hakatonuna qeydiyyat artıq açıqdır
Bakı, 30 iyun 2025 — Visa, rəqəmsal ödəmələrdə dünya lideri, Reinvantage şirkəti ilə tərəfdaşlıqda, Şərqi və Cənub-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda, qadınlar üçün ilk She’s Next Hakatonuna start verir. Qadın sahibkarları dəstəkləyən qlobal She's Next Empowered by Visa təşəbbüsü çərçivəsində təşkil olunmuş bu proqram regiondakı qadınlara 20-yə yaxın ekspertdən bilik qazanmaq, mentorluq əldə etmək, bizneslərinin görünürlüyünü artırmaq və 20 000 ABŞ dolları məbləğində mükafat fondu uğrunda yarışmaq şansı təklif edir.
She's Next Hakatonu cəsur düşüncə, real dünya həlləri və biznesdə inklüziv innovasiyaları təşviq etmək üçün nəzərdə tutulub. Ənənəvi hakatonlardan fərqli olaraq, burada iştirakçılar kodlaşdırma (kompüter proqramlaşdırması) ilə məşğul olmayacaqlar, əvəzində əsas diqqəti biznes strategiyasına və problemlərin həllinə yetirəcəklər. İştirakçılar maliyyə davamlılığı, biznesdə strateji istiqamətinin dəyişməsi, bazarın genişləndirilməsi, trendlərin proqnozlaşdırılması və sahibkarlığa aid digər çağırışların öhdəsindən gələcəcəklər.
Proqram bir neçə mərhələdən ibarət olacaq:
- 30 iyun – 29 avqust: iştirakçıların qeydiyyatı
- 3-12 sentyabr: biznes təhsili
- 16 sentyabr: iştirakın təsdiq edilməsi və komandaların formalaşdırılması
- 18 sentyabr – 1 oktyabr: hakaton
Bütün fəaliyyətlər tamamən onlayn və yalnız ingilis dilində həyata keçiriləcək.
She’s Next rəqəmsal icması və sair maraqlı tərəflərin iştirakı ilə 3 oktyabrda açıq virtual toplantı formatında keçiriləcək Böyük Final Hakatonun kulminasiyası olacaq. Bu tədbirdə uğurlu sahibkarlar, biznes liderləri və Visa idarəediciləri bir araya gələrək bilik mübadiləsi aparacaq və qadınların innovativ gücünü bayram edəcəklər. Tədbirdə Hakaton zamanı işlənib hazırlanmış biznes konsepsiyaları təqdim olunacaq, eləcə də ana çıxışlar səslənəcək, maraqlı müzakirələr biznes viktorinası baş tutacaq.
Proqram daxilində iştirakçılar səriştəli biznes mütəxəssislərinin keçirtdiyi və praktiki biliklər təqdim etdiyi dörd onlayn vebinardan yararlanacaqlar. Hakaton mərhələsinə yüksələn komandalar təcrübəli biznes təsisçiləri, məsləhətçilər və innovasiya ekspertləri ilə azı üç mentorluq sessiyasında fərdi təlimat alacaqlar. Bütün iştirakçılar həmçinin beynəlxalq biznes əlaqələri qurmaq üçün geniş imkanlar əldə edəcək və regionun hər bir ölkəsindən həmfikir qadın sahibkarları birləşdirən əhatəli She’s Next rəqəmsal platformasına qoşulmağa dəvət olunacaq.
Qaliblər 3 kateqoriya üzrə müəyyən olunacaq:
- Əsas qalib – 10 000 ABŞ dolları
- Ən innovativ qalib – 5 000 ABŞ dolları
- Ən sosial səmərəli qalib – 5 000 ABŞ dolları
Pul mükafatları ilə yanaşı, müsabiqənin qalibləri sənaye liderləri ilə üç aylıq mentorluq, Visa və Reinvantage platformalarında geniş görünürlük, gələcək tədbirlərə dəvətlər, She’s Next icması daxilində davamlı tanıtım imkanları qazanacaqlar, eləcə də regionun KİV-lərinə yayılan rəsmi mətbuat açıqlamasında ayrıca qeyd olunacaqlar.
“Qadın liderliyinın və sahibkarlığının uzunmüddətli tərəfdarı olaraq, Visa inanır ki, qadınlar inklüziv iqtisadi artımı irəli aparmaq iqtidarındadırlar,” – deyərək Visa-nın baş vitse-prezidenti, Şərqi və Cənub-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz üzrə regional meneceri Kristina Doroş /Cristina Doros/ qeyd etdi. – “Regionumuzda beş ildən artıq uğurla genişlənən “She’s Next Empowered by Visa” təşəbbüsü çərçivəsində keçirilən “She’s Next” Hakatonu qadınların qüvvətləndirilməsi missiyamızda yeni mərhələni təmsil edir. Həmin proqram üzrə Reinvantage ilə əməkdaşlıqdan qürur duyuruq. İşbirliyimiz 2022 ildə qadın sahibkarlığına dair regional sorğu ilə başladı və bir il sonra “She’s Next” rəqəmsal icma platformasının təqdim edilməsi ilə davam etdi. “She’s Next” Hakatonu sadəcə bir müsabiqə deyil, o, cürətli ideyalar və güclü liderlik üçün start meydançasıdır. Bu proqramın yeni sahibkarlıq istedadlarını necə yüksəldəcəyini görmək məni çox həyəcanlandırır”.
She’s Next Hakatonunda iştirak istənilən mərhələdə – yenicə öz işini qurmuş qadınlardan oturuşmuş sahibkarlaradək açıqdır. Siz fərdi qaydada və ya komanda kimi (beş nəfərə qədər) qeydiyyatdan keçə bilərsiniz. Qarışıq-cinsli komandalar da qəbul edilir, lakin onlara qadınlar rəhbərlik etməlidirlər.
"Yenidən kəşf sadəcə dəyişikliklərə və qeyri-müəyyənliyə cavab deyil – o, gələcəyin artıq tələb etdiyi həlləri ortaya çıxarmağa imkan verən bir təfəkkürdür. “She's Next” Hakatonu qadın sahibkarların yeni nəslini bu düşüncə tərzinə kökləmək məqsədini qoyur, strategiyalarla təchiz etməklə yanaşı, onlarda məqsədyönlük, çeviklik və uzaqgörənlik bəsləməklə irəliyə adlamaq üçün inam yaradır. Bu, tək sahibkarlıq deyil – inklüziv, dayanıqlı biznesin gələcəyini formalaşdırmaq deməkdir,” – Əndryu Vrobel /Andrew Wrobel/, Reinvantage şirkətinin baş yenidən-kəşf direktoru söylədi.
İştirak qaydalarını daha ətraflı öyrənmək və She’s Next Hakatonunda qeydiyyatdan keçmək üçün https://shesnext.emergingeurope.org/hackathon2025/ keçidlə daxil olun. Qeydiyyat 29 avqustadək açıqdır.
Reinvantage, insanlara və təşkilatlara dəyişikliyi öncədən görməyə, aktuallığı qoruyub saxlamağa və növbəti addımları planlamağa kömək edən strateji yenidən kəşf şirkətidir. O, təfəkkürdən başlamış strategiyanın icrasınadək hər səviyyədə yenidən kəşfi dəstəkləmək üçün ixtisaslaşmış məsləhətləri və gələcək yönlü qənaətləri bir araya gətirir. Reinvantage həmçinin regionda innovasiyalara və dayanıqlı inkişafa yönəlmiş Emerging Europe (“İnkişafda olan Avropa”) adlı uzunmüddətli təşəbbüsü həyata keçirir və məhz bu təşəbbüs vasitəsilə She's Next rəqəmsal platformasını idarə edir. Bu inteqrasiya olunmuş model hər bir proqramın, tərəfdaşlığın və ya təşəbbüsün real dünya aktuallığını və uzunmüddətli təsirə əsaslanmasını təmin edir. Daha ətraflı məlumat üçün: reinvantage.org
Qaydalar
She’s Next Hakatonunun toplam qaydaları ilə tədbirin rəsmi səhifəsində bu https://shesnext.emergingeurope.org/hackathon2025/ tanış olun.

Открыта регистрация на первый международный хакатон She’s Next для женщин-предпринимательниц в Азербайджане
Баку, 30 июня, 2025 – Visa, мировой лидер индустрии цифровых платежей, совместно с Reinvantage запускает первый хакатон She’s Next для женщин в Восточной и Юго-Восточной Европе, Центральной Азии и на Кавказе, включая Азербайджан. Хакатон, организованный в рамках глобальной инициативы She’s Next, Empowered by Visa по поддержке женщин-предпринимательниц предоставляет участницам со всего региона возможность пройти обучение и наставничество от почти 20 приглашённых экспертов, повысить узнаваемость своего бизнеса и побороться за призовой фонд в размере $20 000.
Хакатон She’s Next создан для поддержки смелого мышления, практических решений и инклюзивных инноваций в бизнесе. В отличие от классических хакатонов, здесь не требуется программирование, так как акцент сделан на бизнес-стратегию развития и поиск эффективных решений. Участницы будут работать над задачами, связанными с финансовой устойчивостью, трансформацией бизнеса, выходом на новые рынки, прогнозированием трендов и другими актуальными направлениями в предпринимательстве.
Этапы программы:
- 30 июня – 29 августа: регистрация участниц
- 3 – 12 сентября: образовательный этап
- 16 сентября: подтверждение участия и формирование команд
- 18 сентября – 1 октября: хакатон
Все этапы будут проходить только онлайн и на английском языке.
Финалом хакатона станет масштабное виртуальное мероприятие – Гранд Финал, которое состоится 3 октября и будет открыто для всего сообщества She’s Next и широкой аудитории. Успешные предпринимательницы, бизнес-лидеры и представители Visa соберутся, чтобы обменяться опытом и отметить вклад женщин в развитие инноваций.
В ходе мероприятия пройдут презентации бизнес-идей, разработанных во время хакатона, выступления ведущих спикеров, деловая викторина и содержательные дискуссии.
На протяжении всей программы участницы будет иметь доступ к четырём вебинарам, которые проведут опытные бизнес-практики, делясь прикладными знаниями. Команды, сформированные для хакатона, смогут воспользоваться персонализированной поддержкой в рамках как минимум трёх менторских сессий с основательницами бизнеса, консультантами и экспертами в области инноваций.
Кроме того, все участницы смогут расширить международные деловые контакты и присоединиться к цифровой платформе сообщества She’s Next — активной сети единомышленниц со всего региона.
Победительницы будут определены в трёх категориях:
- Главный приз — $10 000
- За инновационный подход — $5 000
- За лучший социальный эффект — $5 000
Помимо финансовой поддержки, победительницы получат трёхмесячное наставничество с лидерами отрасли, расширенное присутствие на платформах Visa и Reinvantage, возможность участия в будущих мероприятиях, постоянное продвижение в сообществе She’s Next, а также упоминание в официальном пресс-релизе, который будет распространён в СМИ по всему региону.
«Как давний сторонник женского лидерства и предпринимательства, компания Visa верит в огромный потенциал женщин быть движущей силой инклюзивного экономического роста», — отметила Кристина Дорош, старший вице-президент и региональный менеджер Visa по Восточной и Юго-Восточной Европе, Центральной Азии и Кавказу. «Инициатива She’s Next, Empowered by Visa уже более пяти лет успешно развивается в нашем регионе, и запуск хакатона She’s Next – это новый важный шаг в нашей миссии по расширению возможностей для женщин. Мы гордимся тем, что реализуем этот проект вместе с Reinvantage, нашим партнёрством, которое началось с регионального исследования женского предпринимательства в 2022 году и привело к запуску цифровой платформы сообщества She’s Next год спустя. Хакатон She’s Next — это не просто конкурс. Это стартовая площадка для смелых идей и уверенного лидерства. Я с воодушевлением жду, как программа поможет новым талантам заявить о себе».
Участие в хакатоне She’s Next открыто для женщин-предпринимательниц на любом этапе их профессионального пути, от тех, кто только запускает своё дело, до уже состоявшихся основательниц. Зарегистрироваться можно как индивидуально, так и в составе команды (до пяти человек). Допускаются смешанные по гендерному составу команды, однако во главе обязательно должна быть женщина.
«Переосмысление — это не просто реакция на перемены и неопределённость, это способ мышления, который позволяет бизнесу создавать решения, востребованные будущим уже сегодня. Хакатон She’s Next создан для того, чтобы развивать это мышление у нового поколения женщин-предпринимательниц, давая им не только практические инструменты, но и уверенность, чтобы вести за собой с чёткой целью, гибкостью и видением. Это больше, чем предпринимательство — это вклад в формирование инклюзивного и устойчивого бизнеса будущего», — отметил Эндрю Вробель, директор по трансформациям в Reinvantage.
Чтобы узнать больше об условиях участия и зарегистрироваться на хакатон She’s Next, посетите https://shesnext.emergingeurope.org/hackathon2025/. Регистрация открыта до 29 августа.
О компании Reinvantage
Reinvantage — это консалтинговая компания, специализирующаяся на стратегической трансформации. Она помогает людям и организациям предвосхищать перемены, сохранять актуальность и создавать будущее. Объединяя индивидуальный подход с перспективным аналитическим взглядом, Reinvantage поддерживает процессы переосмысления и обновления на всех уровнях от мышления до стратегии. Также Reinvantage реализует инициативу Emerging Europe, которая на протяжении многих лет сосредоточена на инновациях и устойчивом развитии в регионе. Именно через эту платформу компания обеспечивает работу She’s Next. Такой интегрированный подход гарантирует, что каждая программа, партнёрство или инициатива имеют практическую значимость и долгосрочный эффект.
Узнайте больше на: reinvantage.org
Правила участия
Полные правила и условия участия в хакатоне She’s Next доступны на официальной странице по следующей ссылке: https://shesnext.emergingeurope.org/hackathon2025/.