Visa Direct biznes şirkətləri üçün daha sürətli maliyyələşmə təmin etmək məqsədilə stablecoin-lərdən istifadə edir
Sərhədlərarası ödənişlər Visa Direct-in yeni stabilcoin öncədən hesabın artırılması seçimi ilə çoxdandır ki gözlənilən yeniləməni alacaq
Bakı, 30 sentyabr 2025 – Biznes şirkətlərinin sərhədlərarası ödənişləri maliyyələşdirmə üsulu daha sürətli, ağıllı və operativ formada həyata keçiriləcək. Bu gün Visa elan etdi ki, 11 milyard uyğun kart, bank hesabları və pul kisələrini birləşdirən qlobal pul vəsaitlərinin hərəkəti platforması olan Visa Direct vasitəsilə stabilcoin öncədən hesabın artırılması üzrə pilot layihəni istifadəyə verəcək. Bu imkan biznes şirkətlərinə pulu qlobal miqyasda köçürməyin yeni yolunu təqdim edir – likvidliyi təmin edir və rəqəmsal iqtisadiyyat üçün xəzinədarlıq əməliyyatlarını müasirləşdirir.
Onilliklər boyu sərhədlərarası pul köçürmələri kapitalı əvvəlcədən əlaqələndirən, ləng və bahalı sistemlərdən asılı olub. Bu pilot layihə vasitəsilə Visa Direct stablecoin-ləri yeni maliyyələşdirmə mənbəyi kimi sınaqdan keçirir. Məqsəd: maneələri azaltmaq, likvidliyə daha sürətli çıxışı təmin etmək və maliyyə institutlarına qlobal ödənişləri idarə etməkdə daha çox çeviklik vermək.
"Uzun müddətdir ki, sərhədlərarası ödənişlər köhnəlmiş sistemlərdə ilişib qalıb," – Visa-nın Kommersiya və Pul Vəsaitlərinin Hərəkəti Həlləri üzrə Prezidenti Kris Nyukirk dedi. "Visa Direct-in yeni stablecoin inteqrasiyası pul vəsaitlərinin qlobal miqyasda dərhal hərəkət etməsini təmin edir və biznes şirkətlərinə ödəniş üsullarında daha çox seçim imkanı verir."
Nə üçün önəmlidir
• Likvidliyin təmin olunması: Stablecoin öncədən hesabın artırılması sistemi biznesləri böyük nağd balansları əvvəlcədən saxlamadan azad edir, kapitalın işlək vəziyyətdə olmasını təmin edir və eyni zamanda ödənişlərin həyata keçirilməsini təmin edir.
• Müasirləşdirilmiş xəzinədarlıq: Maliyyə institutları pul vəsaitlərinin hərəkətini günlər əvəzində dəqiqələr ərzində həyata keçirə bilər, likvidliyi daha dinamik və həssas edir.
• Proqnozlaşdırma imkanı: Stabilcoin-lər yerli valyuta dəyişkənliyinə məruz qalmanı azaldaraq və xəzinədarlıq proseslərini sabitləşdirərək ardıcıl ödəniş sistemi təqdim edir.
• Daha az xərc — Xərcləri artırmadan öncədən hesabın artırılması tezliyini yüksəldir
Pilot layihənin iş prinsipi
• Stablecoin öncədən hesabın artırılması: Biznes şirkətləri ödənişləri qarşılamaq üçün nağd pul əvəzinə Visa stablecoin-ləri göndərir. Visa bu stablecoin-ləri “bankdakı pul” kimi qəbul edir.
• Kimlər üçündür: Sərhədlərarası likvidliyi idarə etmək üçün daha sürətli və operativ həllərə ehtiyacı olan banklar, pul köçürmə şirkətləri və digər maliyyə institutları üçün.
• Əlçatanlığı: Visa pilot layihə üzrə meyarlara cavab verən seçilmiş tərəfdaşlarla işləyir və 2026-cı ildə pilot layihəni genişləndirməyi planlaşdırır.
Visa Direct stablecoin pilot layihəsi, Visa-nın pul vəsaitlərinin hərəkətinin gələcəyini daha sürətli, daha çevik və rəqəmsal dünyaya uyğun qurmaq üçün nəzərdə tutulmuşdur. Visa öz qlobal şəbəkəsinin miqyası və etibarlılığını blokçeyn-in proqramlaşdırıla bilən imkanları ilə birləşdirərək və öncədən hesabın artırılması üzrə aparıcı ödəniş təminatçıları ilə əməkdaşlıq edərək, bizneslər, maliyyə institutları və istehlakçılar üçün sərhədlərarası ödənişləri müasirləşdirməyə kömək edir.

Visa Direct внедряет стейблкоины, чтобы ускорить финансирование бизнеса
Трансграничные платежи получают долгожданное обновление благодаря новой опции предварительного финансирования в стейблкоинах от Visa Direct
Баку, 30 сентября, 2025 — Финансирование трансграничных платежей выходит на новый уровень — более быстрый, умный и гибкий. Сегодня Visa объявила о пилотном запуске предварительного финансирования в стейблкоинах через Visa Direct — свою глобальную платформу для перемещения средств, объединяющую 11 миллиардов карт, банковских счетов и кошельков. Это решение дает бизнесу новые возможности глобальных расчетов, обеспечивая ликвидность и модернизируя казначейские операции для цифровой экономики.
На протяжении многих лет трансграничные переводы средств оставались зависимыми от медленных и дорогих систем, которые требовали предварительного замораживания капитала. Благодаря этому пилотному проекту Visa Direct тестирует стейблкоины как новый источник финансирования. Цель — снизить барьеры, обеспечить более быстрый доступ к ликвидности и дать финансовым учреждениям больше гибкости в управлении глобальными выплатами.
«Трансграничные платежи слишком долго оставались заложниками устаревших систем», — прокомментировал Крис Ньюкирк (Chris Newkirk), руководитель отдела коммерческих решений и движения денежных средств в Visa. — «Новая интеграция стейблкоинов в Visa Direct закладывает основу для мгновенного перемещения средств по всему миру, предоставляя бизнесу больше выбора в способах осуществления платежей».
Почему это важно:
• Разблокированная ликвидность: предварительное финансирование в стейблкоинах освобождает бизнес от необходимости держать крупные объёмы фиатных средств заранее, оставляя капитал в работе и при этом гарантируя покрытие выплат.
• Модернизированные казначейские операции: учреждения могут перемещать средства за считанные минуты вместо дней, делая управление ликвидностью более динамичным и оперативным.
• Предсказуемость: стейблкоины обеспечивают стабильный уровень расчётов, снижая риски колебаний локальных валют и стабилизируя казначейские процессы.
• Низкая стоимость: предварительное финансирование можно осуществлять чаще без увеличения расходов.
Как работает пилотный запуск:
• Предварительное финансирование в стейблкоинах: бизнесы отправляют Visa стейблкоины вместо традиционной валюты для покрытия выплат. Visa рассматривает эти стейблкоины как «деньги на счету».
• Для кого: банки, сервисы денежных переводов и финансовые учреждения, которым нужны более быстрые и гибкие инструменты для управления ликвидностью в трансграничных операциях.
• Доступность: Visa сотрудничает с выбранными партнёрами, соответствующими критериям пилотного запуска, и планирует расширить его в 2026 году
Пилотный запуск Visa Direct со стейблкоинами основан на более широком стремлении Visa формировать будущее перемещения средств — более быстрое, гибкое и ориентированное на цифровой мир. Объединяя масштаб и доверие глобальной сети Visa с программируемостью блокчейна и сотрудничая с ведущими платёжными провайдерами в области предварительного финансирования, Visa помогает модернизировать трансграничные платежи для бизнеса, финансовых учреждений и потребителей по всему миру.