1.1. Proqramın məqsədləri üçün adıçəkilən və bu Viza Şərtlərində başqa cür müəyyən edilməyən aşağıdakı böyük hərflərlə yazılmış terminlər və ifadələr aşağıdakı mənaları daşıyır:
“Filial” dedikdə, bilavasitə və ya dolayısı ilə nəzarət edən, hər hansı Tərəfin birbaşa və ya dolayısı ilə nəzarət etdiyi və onun ümumi nəzarəti altında olan istənilən şirkət, tərəfdaşlıq və ya təşkilat başa düşülür. Bu anlayışın məqsədləri üçün “nəzarət” dedikdə, istənilən hüquqi şəxsə münasibətdə dövriyyədə olan səhmlərin 50%-dən çoxuna birbaşa və ya dolayısı ilə sahiblik və ya onun sahibinə direktorları və ya onların ekvivalentini və/və ya səlahiyyətləri seçmək, belə bir təşkilatın rəhbərliyini və daxili təcrübəsini idarə etmək və ya idarə edilməsini təmin etmək imkanı verən hər hansı digər hüquq başa düşülür.
"Fəaliyyət” dedikdə, Kart Sahiblərinə və ya Satıcılara öz bizneslərini və Visa Məhsullarını təşviq etmək və inkişaf etdirmək məqsədi ilə təklif olunan şərt, xidmət, imtiyaz və ya üstünlük başa düşülür.
“Kommersiya İştirakçısı” dedikdə, Proqramda iştirak üçün qeydiyyatdan keçmiş və bu Şərtlərin 2-ci Bölməsinə uyğun olaraq Visa tərəfindən təsdiq edilmiş Visa Tərəfdaşı başa düşülür.
“Visa Card” dedikdə, Visa-ya məxsus olan işarələri əks etdirən Ərazidə Visa-nın iştirakçı üzvü tərəfindən buraxılmış Ödəniş Cihazı başa düşülür. Visa kartlarının aşağıdakı sinifləri Proqramda qeydiyyatdan keçmək üçün uyğundur:
- Visa Classic
- Visa Gold
- Visa Rewards
- Visa Platinum
- Visa Signature
- Visa Infinite
- Visa Business
- Visa Business Enhanced
- Visa Business Signature.
Visa kommersiya kartları Platformada qeydiyyatdan keçə bilməz.
“Ödəniş uçot məlumatları” dedikdə, Kart Sahibinə ödəniş əməliyyatlarını həyata keçirmək imkanı verən, uçot qeydlərinə əlavə edilmiş ödəniş kodu, identifikasiya nömrəsi və ya digər uçot məlumatları (hər hansı tokenlər və ya proksilər daxil olmaqla) başa düşülür.
“Ödəniş Cihazı” dedikdə, Ödəniş uçot məlumatlarından istifadə edərək əməliyyata başlayan hər hansı bir kart, cihaz, rəqəmsal proqram və ya digər həll yolu başa düşülür.
“Satıcı” dedikdə, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun olaraq qeydiyyatdan keçmiş və fəaliyyət göstərən, malların satışı və ya xidmətlərin göstərilməsi üzrə kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olan və İmtiyazların və Reklam Təkliflərinin İştirakçılara təqdim edilməsi məqsədlə Platformada qeydiyyatdan keçmiş hüquqi şəxs və ya fərdi sahibkar başa düşülür.
"Əmtəə nişanları" dedikdə, qeydə alınmış ticarət nişanları, ticarət adları, xidmət nişanları, loqolar, korporativ adlar, ticarət adları, İnternet domen adları və/və ya digər təyinatlar və ya gözəçarpan simvollar başa düşülür.
“Fəaliyyət Planı” dedikdə, Visa Tərəfdaşının Proqramda qeydiyyatdan keçirmək istədiyi hər bir Fəaliyyəti təsvir edən Əlavə 2 kimi bu Şərtlərə daxil edilmiş formata oxşar formatda Visa Tərəfdaşı tərəfindən doldurulmuş sənəd başa düşülür.
“Kart Sahibi” dedikdə, fərdi Visa Kart Sahibi başa düşülür.
"Xüsusi Qaydalar": Kommersiya iştirakçısı tərəfindən təklif olunan hər bir Fəaliyyət şərtləri deməkdir.
Visa Üzvü: Seçilmiş müştərilərə Visa kartlarını təklif edən [YURİSDİKSİYA]da qeydiyyatdan keçmiş və fəaliyyət lisenziyasına malik emitent bank və ya maliyyə qurumu.
“Ərazi” Azərbaycan Respublikası deməkdir.
“Visa Məhsulu” Visa Qaydalarına uyğun olaraq VisaNet vasitəsilə maliyyə əməliyyatlarına icazə verən, rəsmiləşdirən və hesablaşmaları həyata keçirən Ödəniş uçot məlumatları deməkdir.
“Viza Qaydaları” vaxtaşırı dəyişə bilən və bu sənədə əlavə kimi nəzərə alınmalı olan Viza Qeydiyyatı barədə Sertifikat və Əsasnamələr, Visa məhsulları və xidmətlərini tənzimləyən Əsas Visa Qaydaları və Visa Qaydaları, əlavə Visa tələbləri, göstərişlər, təlimatlar və digər oxşar sənədlər deməkdir.
Üzvlük Forması (Əlavə 1): İştirakçının aşağıda göstərildiyi kimi Visa Pay City Qaydaları və Şərtləri ilə razılığını rəsmiləşdirən Üzvlük Formasına daxil olmaq üçün keçid.
Fəaliyyət Planı (Əlavə 2): Proqram çərçivəsində Fəaliyyətin qeydiyyatı məqsədilə Fəaliyyət Planı şablonuna daxil olmaq üçün keçid. Fəaliyyət Planı Fəaliyyətin müddəti, geri qaytarılma forması, çatdırılma və ya mövcudluq və tətbiq olunan məhdudiyyətlər haqqında digər məlumatlar ilə tamamlanmalıdır.

1.1. Для целей Программы приведенные ниже термины и выражения, написанные с заглавной буквы, которые не определены иным образом в настоящих Условиях Visa, имеют следующее значение:
«Аффилированное лицо» означает любую компанию, товарищество или организацию, которая прямо или косвенно контролирует, прямо или косвенно контролируется любой из Сторон или находится под общим контролем с ней. Для целей данного определения «контроль» означает в отношении любого юридического лица прямое или косвенное владение более чем 50% находящихся в обращении акций или любые другие права, которые позволяют их владельцу избирать директоров или эквивалентных им лиц и /или полномочия управлять или обеспечивать управление административной и внутренней практикой такой организации.
«Активность» означает условие, услугу, привилегию или преимущество, предлагаемые Держателям карт или Продавцам с целью продвижения и развития их бизнеса и Продуктов Visa.
«Коммерческий участник» означает Партнера Visa, зарегистрированного для участия в Программе и утвержденного Visa в соответствии с разделом 2 настоящих Условий.
«Карта Visa» означает Платежное устройство, выпущенное участвующим членом Visa на Территории, на котором отображаются знаки, принадлежащие Visa. Следующие классы карт Visa имеют право на регистрацию в Программе:
- Visa Classic
- Visa Gold
- Visa Rewards
- Visa Platinum
- Visa Signature
- Visa Infinite
- Visa Business
- Visa Business Enhanced
- Visa Business Signature.
Коммерческие карты Visa не подходят для регистрации в Программе.
«Платежные учетные данные» означают платежный код, идентификационный номер или другие учетные данные (включая любые токены или прокси), прикрепленные к учетной записи, которые позволяют Держателю карты выполнять платежные операции.
«Платежное устройство» означает любую карту, устройство, цифровое приложение или другое решение, которое инициирует транзакцию с использованием Платежных учетных данных.
«Продавец» означает юридическое лицо или индивидуального предпринимателя, зарегистрированного и действующего в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики, занимающегося коммерческой деятельностью по продаже товаров или оказанию услуг, и который зарегистрирован на Платформе с целью предоставления Привилегий и Рекламных предложений Участникам.
«Товарные знаки» означают зарегистрированные товарные знаки, торговые наименования, знаки обслуживания, логотипы, корпоративные наименования, торговые наименования, имена доменов в Интернете и/или другие обозначения или заметные символы.
«План активности» означает документ, заполненный Партнером Visa в формате, аналогичном образцу, который включен в настоящие Условия в качестве Приложения 2 и который содержит описание каждой Активности, которую Партнер Visa желает зарегистрировать в Программе.
«Держатель карты» означает индивидуального держателя карты Visa.
«Особые правила»: условия каждой Активности, предложенной Коммерческим участником.
Член Visa: банк-эмитент или финансовое учреждение, зарегистрированное и имеющее лицензию на деятельность в [ЮРИСДИКЦИЯ], предлагающее карты Visa отдельным клиентам.
«Территория» означает Азербайджанскую Республику.
«Продукт Visa» означает Платежные учетные данные, которые обеспечивают авторизацию, клиринг и расчеты по финансовым транзакциям через VisaNet в соответствии с Правилами Visa.
«Правила Visa» означают свидетельство о регистрации Visa и подзаконные акты, Основные правила Visa и правила Visa, регулирующие продукты и услуги Visa, дополнительные требования Visa, руководства, инструкции и другие подобные документы в совокупности, которые могут время от времени изменяться и которые следует рассматривать в дополнение к этому документу.
Форма членства (Приложение 1): Ссылка для доступа к Форме членства, которая формализует согласие Участника с Положениями и условиями Visa Pay City, как показано ниже.
План активности (Приложение 2): Ссылка для доступа к шаблону Плана активности для регистрации Активности в рамках Программы. План активности должен быть дополнен информацией о сроке действия Активности, форме погашения, доставке или доступности, а также другой информацией о применимых ограничениях.